Ograniczenie presji chorób w uprawach warzywniczych
Zarejestrowani mogą więcej!

Ograniczenie presji chorób w uprawach warzywniczych

19 czerwca 2024

W ostatnich latach zaobserwowano wzrost presji alternariozy w uprawie ziemniaka oraz cebuli, co stanowi istotne wyzwanie dla producentów warzyw. Ciepłe i wilgotne lata, sprzyjające rozwojowi patogenu, mają istotny wpływ na nasilenie choroby. Alternarioza ziemniaka może znacząco obniżać plony i jakość bulw, co bezpośrednio wpływa na ekonomiczną rentowność upraw. Rozwój tej choroby jest także czynnikiem dziesiątkującym inne gatunki warzyw. Jak ograniczyć rozwój choroby?

Ograniczenie presji chorób w uprawach warzywniczych

Takie gatunki warzyw, jak ziemniak, marchew oraz cebula, w znacznej mierze trafiają jesienią do magazynów, gdzie okres ich przechowywania trwa nawet kilka miesięcy. Porażony przez choroby surowiec, który trafia do przechowalni, generuje straty – jest źródłem infekcji dla znajdujących się w pobliżu warzyw oraz stanowi dodatkowy koszt dla plantatora. Producent nie może pozwolić sobie na ponoszenie strat ze względu na trzymanie w magazynie produktu, który finalnie stanowi odpad.
 

Choroby cebuli

 
Jednym z kluczowych problemów przechowalniczych w uprawie cebuli jest zgnilizna szyjki, jej rozwój ma istotny wpływ na wzrost strat przechowalniczych. Prawidłowe zabezpieczenie przed chorobami przechowalniczymi w cebuli jest o tyle trudne, że jedynie działania zapobiegawcze są skuteczne. 
 
 

Choroby marchwi

 
Marchew jest jednym z popularniejszych gatunków warzyw w Polsce. Duża część produkcji trafia na świeży rynek, gdzie kluczem do sukcesu rolnika jest najwyższa jakość korzeni – zgnilizna twardzikowa, która ujawnia się w skrzyniopaletach w chłodni i stanowi istotny problem dla producentów. W tej uprawie równie istotny problem stanowi alternarioza porażająca nać, która staje się osłabiona i może nawet utrudniać zbiór korzeni „za nać”.
 

Choroby ziemniaka

 
W uprawie ziemniaka i pomidora gruntowego mamy do czynienia z dwiema kluczowymi chorobami, przed którymi należy w odpowiednim momencie zabezpieczyć rośliny. Alternarioza oraz zaraza ziemniaka rozwijają się intensywnie w sprzyjających warunkach – wysokiej wilgotności i wyższych temperaturach. W tym przypadku należy działać dwutorowo, zabezpieczając przed jedną i drugą chorobą.
 

Choroby warzyw kapustnych 

 
Czerń krzyżowych w warzywach kapustnych stanowi czynnik dyskwalifikujący sprzedaż gotowego produktu. Czarne kropki pojawiające się na różach brokułu, czy kalafiora, powodują problem ze sprzedażą surowca nie tylko na świeży rynek, ale również dla przemysłu, gdzie tak istotnym czynnikiem jest jakość. Problem dotyczy również główek kapusty – choroba przyczynia się do powstawania plonu, który jest nie handlowy. W przypadku warzyw kapustnych warto stosować preparaty zawierające piraklostrobinę i boskalid, zaczynając zabiegi na początku wiązania róż i główek. 
 

Strategie na zdrowe warzywa 

 
Od lat utrzymuje się zainteresowanie klientów produktami najwyższej jakości. Skupujący współpracujący z sieciami handlowymi wymagają od dostawców wysokiej jakości warzyw, o dobrej zdrowotności. Dlatego ważne jest, aby podczas produkcji chronić rośliny przed chorobami, które mogą obniżyć ich jakość handlową i zdolność przechowalniczą.
 

Cobalt – fungicyd do stosowania w uprawie warzyw

 
Bardzo dobrym rozwiązaniem problemów chorobowych w uprawie warzyw jest fungicyd Cobalt, który wykazuje działanie zapobiegawcze i interwencyjne. Szeroka etykieta produktu pozwala na zastosowanie produktu w uprawie cebuli, ziemniaka, marchwi, kapusty, kalafiora, brokuła i wielu innych warzyw. 
 
W uprawie cebuli, Cobalt jest skutecznym sposobem na ograniczenie rozwoju chorób, takich jak alternarioza i stemphylium. Aby zapewnić efektywną ochronę, środek powinien być stosowany w pierwszych zabiegach oraz przed załamywaniem się szczypioru w dawce 1 kg/ha. 
 
Najlepszym sposobem na ograniczenie rozwoju alternariozy ziemniaka jest aplikacja produktu w dawce 0,25 kg/ha. Przyczynia się wówczas do ograniczenia choroby oraz poprawia zdrowotność ziemniaka. 
W uprawie pomidorów gruntowych zastosowanie Cobaltu ogranicza rozwój zarazy ziemniaka na pomidorze oraz alternariozy pomidora. Rekomendowana dawka etykietowa wynosi od 1 do 1,5 kg/ha.
 
Elvita Kanon
W produkcji polowej rolnik nie może pozwolić sobie na popełnianie błędów, dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich preparatów do sytuacji pogodowej oraz danej uprawy. Warzywa są uprawami wysoce kosztochłonnymi, które nie wybaczają błędów agrotechnicznych, dlatego istotne jest prawidłowe przygotowanie cieczy roboczej przed dodaniem preparatów. Większość stosowanych fungicydów wymaga pH na poziomie około 5,5-6, tymczasem standardem w stosowaniu zabiegów jest woda z „sieci” mająca pH na poziomie powyżej 7. Rozwiązaniem jest Elvita Kanon, która zapewnia warunki podnoszące skuteczność cieczy roboczej, a tym samym – prawidłowe przygotowania zabiegu. Elvita Kanon, przez swój unikatowy skład, poza działaniem kondycjonującym, stanowi doskonałe źródło makro- i mikroelementów dla roślin.
19 czerwca 2024

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!