Adiuwanty - Frusto.pl
BLACK WEEK – tydzień najlepszych okazji startuje już 25 listopada!

Filtry
Producent
WIĘCEJ (2)
Sortuj:

Adiuwanty do oprysków

1 - 9 z 10 produktów

Adiuwanty do oprysków

Co to są adiuwanty i dlaczego się je stosuje?

Adiuwanty to preparaty, których zadaniem jest ograniczenie negatywnego wpływu różnorodnych czynników, które mogą osłabić skuteczność wykonywanych oprysków. Możemy do nich zaliczyć twardą wodę, niekorzystną temperaturę, niską wilgotność powietrza czy duże, wyrośnięte chwasty.

Wspomagacze szczególnie dużą popularnością cieszą w połączeniu z herbicydami, ponieważ rolnicy wręcz naocznie mogą przekonać się o zaletach ich działania: zmniejszają napięcie powierzchniowe cieczy roboczej, poprawiają wiązanie się preparatów z liśćmi roślin, ograniczają parowanie itd. Rzadziej stosuje się je do insektycydów czy fungicydów, choć nie jest to wykluczone. Bardziej popularną formą jest też dodawanie adiuwantów do zabiegów dolistnych, ale istnieje też wachlarz adiuwantów doglebowych. Odpowiadają one za zwiększenie skuteczności herbicydów doglebowych, sprawiając, że oprysk pozostawia na powierzchni swoisty mikrofilm. Dzięki temu większa ilość chwastów musi się z nim zetknąć w swoim rozwoju. Adiuwanty doglebowe ułatwiają też dotarcie substancjom aktywnym do głębokości około 5 cm, działając tym samym w strefie kiełkowania większości chwastów. Z drugiej strony, zapobiegają ich głębszemu wymywaniu.

Adiuwanty jako kondycjonery wody

Adiuwanty poprawiają też jakość wody, a jest to czynnik często pomijany przez rolników. Twarda woda tworzy bowiem niekorzystne środowisko dla prawidłowego rozpuszczenia się i działania środków ochrony roślin czy nawozów dolistnych. Adiuwanty, które kondycjonują wodę, poprawiając jej odczyn pH, przekładają się więc na podniesienie skuteczności zabiegu, bez zwiększania ilości użytych pestycydów.

Adiuwanty do oprysków dodawane są jako substancje pomocnicze coraz częściej, w miarę jak rolnicy poszukują sposobów na zwiększenie skuteczności wykonywania zabiegów, przy ograniczonych możliwościach stosowania środków ochrony roślin. Z drugiej strony są postrzegane jako kolejny wydatek. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się przetestowanie na własnych uprawach produktów cieszących się zaufaniem rynku i polecanych przez dedykowanego doradcę.