Co to są środki ochrony roślin?
Definicja środków ochrony roślin zawiera się w art. 2 ust. 1 rozporządzenia 1107/2009 Parlamentu Europejskiego i określa je jako substancje mające zastosowanie w celu:
1. ochrony roślin i produktów roślinnych przed organizmami szkodliwymi lub zapobiegania działaniu tych organizmów,
2. wpływania na procesy życiowe roślin w inny sposób niż składnik pokarmowy, np. jako regulator wzrostu,
3. zabezpieczania produktów roślinnych, o ile nie podlegają innym przepisom o środkach konserwujących,
4. niszczenia niepożądanych roślin lub części roślin,
5. hamowania lub zapobiegania niepożądanemu wzrostowi roślin.
Podział środków ochrony roślin z uwagi na rodzaj zwalczanego zagrożenia przedstawia się następująco: środki grzybobójcze (fungicydy), środki owadobójcze (insektycydy), środki chwastobójcze (herbicydy). Mniej popularny jest też podział na rodentycydy (zwalczające gryzonie), moluskocydy (zwalczające ślimaki), nematocydy (zwalczające nicienie), akarycydy (zwalczające przędziorki), czy algicydy (zwalczające glony).
Środki ochrony roślin mają swoje ścisłe przeznaczenie, związane z rejestracją na konkretną uprawę i niedopuszczalne jest ich stosowanie w innych roślinach. Mamy więc środki ochrony roślin do kukurydzy, do buraków cukrowych, do pszenicy, do rzepaku, na truskawki, na jabłonie itd. Różnią się także spektrum zwalczanych chorób i chwastów, mogą więc doskonale nadawać się do zwalczania miotły zbożowej, ale już niekoniecznie przytulii.
Informacje o dawkowaniu środków ochrony roślin, okresie karencji, wymaganej temperaturze otoczenia i wiele innych przydatnych wskazówek znajdziemy w etykiecie, którą każdy ŚOR musi posiadać. Taką etykietę znajdziemy na opakowaniu środka oraz w internecie, na stronach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które prowadzi rejestr środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu. Na bieżąco podawane są też komunikaty o tym, jakie środki ochrony roślin wycofywane są z obrotu w danym roku.
Jeśli w etykiecie nie znajdziemy zapisów o możliwości mieszania z innymi środkami, najlepiej skonsultować się z agrotechnikiem lub opiekunem handlowym przed zastosowaniem.
Kto może kupić środki ochrony roślin?
Środki ochrony roślin dla użytkowników profesjonalnych (czyli takich, którzy stosują ŚOR do celów zawodowych) wymagają, aby osoby je kupujące i stosujące miały ukończone 18 lat i posiadały ukończone szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin. Te wymagania nie dziwią, skoro wiele z substancji aktywnych wykazuje się dużą toksycznością, a więc wymagają odpowiedniego postępowania nie tylko w stosowaniu, ale też transporcie i przechowywaniu. Użytkownicy nieprofesjonalni mogą nabywać jedynie środki w małych opakowaniach.
Kto może handlować środkami ochrony roślin?
Przedsiębiorca, aby legalnie wprowadzać do obrotu i/lub konfekcjonować środki ochrony roślin w Polsce musi zostać wpisany do rejestru przez WIORiN. Przedsiębiorca, który zamierza sprzedawać środki ostatecznemu nabywcy, zobowiązany jest także do przeszkolenia swoich sprzedawców z zakresu stosowania ŚOR. Obowiązkowe jest także ich właściwe przechowywanie, w szczególności tych, które nie nadają się już do dalszego obrotu.
Hurtownia środków ochrony roślin Frusto umożliwia sprawne zamówienie i dostarczenie potrzebnych środków naszym Klientom. Oferujemy szeroki wachlarz wysokiej jakości produktów,do któych należą m.in.:
Nasi klienci mogą liczyć na profesjonalne doradztwo w zakresie korzystania z nawozów rolniczych i środków ochrony roślin. Jeśli nie mają Państwo pewności, czy wybrali odpowiednie produkty do swoich upraw, zawsze służymy wsparciem! Nasi specjaliście udzielają wszystkich niezbędnych informacji.