Nawozy dolistne i odżywki dla roślin
Nawozy dolistne są bardzo dobrym uzupełnieniem nawożenia doglebowego w rolnictwie. Produkowane są w różnych formach - płynnych koncentratów, rozpuszczalnych kryształów, granul lub proszków, które miesza się zgodnie z zalecanym stężeniem z wodą. Zabiegi nawożenia dolistnego wykonuje się opryskiwaczem przy odpowiednich warunkach atmosferycznych (temperatura, wilgotność), tak by wykonany oprysk został wchłonięty przez aparaty szparkowe roślin i tym samym pobrany jeszcze szybciej niż tradycyjne nawozy posypowe.
Kiedy warto zastosować nawóz dolistny?
Nawóz dolistny jest więc sprzymierzeńcem rolnika, gdy chodzi o prędkość pobierania składników pokarmowych. Warto docenić jego zalety również w okresach suszy, choć koniecznie trzeba pamiętać, by nie dopuścić do poparzenia roślin wykonywaniem oprysku w pełnym słońcu. Najlepiej nawozy dolistne podawać w wieczornym oprysku, gdy aparaty szparkowe są otwarte. Część substancji odżywczych, jak np. fosfor, jest lepiej przyswajana przez rośliny właśnie w tej formie. Za stosowaniem nawozów dolistnych przemawia też niewystarczające pobieranie składników pokarmowych przez korzenie w pewnych fazach wzrostu roślin, utrudniony transport pierwiastków w glebie o nieprawidłowym odczynie.
Nawozy dolistne sadownicze
W sadownictwie nawozy dolistne cenione są za możliwość szybkiego reagowania na występujące stresy oraz za możliwość dokarmiania roślin, gdy pobieranie składników pokarmowych przez system korzeniowy jest utrudnione. Odżywki dolistne z wapniem, borem i cynkiem są powszechnie znane i cenione w gospodarstwach sadowniczych, warzywniczych i jagodowych. Nawożenie dolistne jabłoni czy malin z powodzeniem wpływa na zwiększenie plonu i wartości przechowalniczych. Również nawozy fosforynowe stają się tematem zapytań ze strony sadowników, ponieważ znane są nie tylko z odżywiania upraw, ale ich wzmacniania i budowania odporności przed parchem jabłoni i innymi chorobami.
Nawozy dolistne na rzepak i zboża
Rzepak znany jest ze swoich wysokich potrzeb pokarmowych. Oprócz intensywnego nawożenia przedsiewnego, przemyślanego zasilenia nawozami doglebowymi jesienią i wiosną, niemal nieodzowne staje się dokarmianie rzepaku ozimego odżywkami dolistnymi. Wynika to po pierwsze z wysokiej efektywności dostarczania potrzebnych minerałów i mikroelementów, a po drugie z szybkości działania takiego nawozu.
Nasz sklep z nawozami rolniczymi oferuje szeroką paletę nawozów takich jak:
Nasi klienci mogą liczyć na fachowe doradztwo w zakresie korzystania z nawozów i środków ochrony roślin. Jeśli nie mają Państwo pewności, czy wybrali odpowiednie dla swoich upraw produkty, zawsze służymy radą i wsparciem! Nasi specjaliści udzielają wszytskich niezbędnych informacji.