Wsparcie warzyw w początkowym etapie wegetacji
Zarejestrowani mogą więcej! Załóż konto, aby się przekonać

Wsparcie warzyw w początkowym etapie wegetacji

14 stycznia 2025

​Początkowa faza wzrostu warzyw jest niezwykle istotna. Ich zdrowy i silny system korzeniowy ma decydujący wpływ na prawidłowy wzrost i rozwój roślin podczas całego okresu wegetacji. Zanim warzywa osiągną fazę dojrzałości zbiorczej, muszą przejść szereg procesów fizjologicznych, często zakłóconych przez czynniki środowiskowe czy błędy agrotechniczne. Dodatkowo, rośliny mające słabo rozwinięty system korzeniowy są bardziej narażone na zahamowanie prawidłowego startu wegetacji.

Wsparcie warzyw w początkowym etapie wegetacji

Początek wegetacji a stresy powschodowe


Uprawy warzywnicze możemy podzielić na te uprawiane z siewu – wprost do gruntu – oraz te produkowane z rozsady. W przypadku tych drugich, wykorzystuje się tunele foliowe lub szklarnie, w których zachowane zostają odpowiednie warunki do ich rozwoju.

Warzywa uprawiane z siewu – wprost do gruntu, w pierwszej fazie wegetacji są narażone na różnego rodzaju stresy powschodowe, takie jak susza czy wiosenne przymrozki.

Z kolei warzywa uprawiane z rozsady są podatne na działanie stresu związanego z przesadzaniem roślin, czyli różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne rozsady podczas przesadzania. Dodatkowo, początkowa faza wzrostu warzyw to moment, kiedy wykazują one wysoką wrażliwość na stres, w tym niską temperaturę powietrza czy też samej gleby. Budowanie odpowiedniego systemu korzeniowego już od samych wschodów ma decydujący wpływ na późniejszy rozwój roślin.

Wychodząc naprzeciw wyzwaniom producentów warzyw, proponujemy zastosowanie nawozu dolistnego Elvita Promes, który wzmocni system korzeniowy roślin. Dostarczone substancje odżywcze pozytywnie wpłyną na gospodarkę fizjologiczną roślin oraz intensyfikację podziałów komórkowych. Elvita Promes to produkt organiczny, zawierający w swoim składzie substancje hormonopodobne z grupy auksyn i cytokinin. Zastosowanie nawozu już w momencie produkcji rozsady zmniejsza trudności z przyjęciem jej na miejsce stałe. Dzięki lepiej rozwiniętemu systemowi korzeniowemu, rośliny wykazują zwiększoną odporność na niedobory wody, co w znacznym stopniu przekłada się na lepsze przyjęcie rozsady na miejsce stałe.
 

Warzywa a przymrozki i sposoby ochrony roślin


Podczas uprawy warzyw, w szczególności tych uprawianych bardzo wcześnie, może zajść reakcja na warunki stresowe – przymrozki. Podczas tak niskich temperatur dochodzi do blokowania pobierania fosforu przez korzenie warzyw, przez co system korzeniowy, jak i całe rośliny, mają ograniczony wzrost. Stosowanie dolistne nawozu Elvita Start na bazie aktywnego fosforu zapewnia maksymalną dostępność fosforu, magnezu oraz zawartych w produkcie mikroelementów, które istotnie uzupełnią ich niedobory w roślinach. Ważnym elementem, wpływającym na szybką rozbudowę systemu korzeniowego, jest również odpowiednie pH podłoża oraz zawartość próchnicy w glebie. Dostarczenie do gleby odpowiedniej ilości kwasów humusowych może znacząco wpłynąć na jakość gleby.

Szybka rozbudowa systemu korzeniowego, ułatwiająca pobieranie składników pokarmowych z gleby w okresie niesprzyjających warunków, możliwa jest także dzięki zastosowaniu unikatowego połączenia trzech produktów pod nazwą Radipak. Zawiera on w swoim składzie produkty hormonalne, organiczne oraz mineralne. Dzięki takiemu rozwiązaniu wspieramy rozwój systemu korzeniowego warzyw, zarówno podczas produkcji rozsady, jak i bezpośredniego siewu do gruntu. 
 

Jak ratować warzywa po przebytym stresie?


Sklep z nawozami Frusto to miejsce, w którym znajdziesz także biostymulatory takie jak: Ergostim XG, który odżywia rośliny zarówno w optymalnych, jak i trudnych warunkach uprawy. Ergostim niweluje stres związany z niekorzystnym działaniem na rośliny warunków abiotycznych oraz biotycznych, takich jak: wahania temperatur, susza, uszkodzenia herbicydowe, atak patogenów i inne. Odżywione rośliny są lepiej przygotowane na mogące je spotkać warunki stresowe oraz szybciej regenerują się po tych już przebytych stresach, co przekłada się na jakość ostatecznego plonu.
14 stycznia 2025

Spis treści

Udostępnij