Nawożenie plantacji truskawki po zbiorach

20 kwietnia 2021

Na plantacjach truskawek okres po zbiorach to czas intensywnych prac agrotechnicznych, w tym między innymi uzupełniania składników pokarmowych. Nawożenie w tym czasie to zabieg agrotechniczny, którego nie wolno zaniedbać.

Nawożenie plantacji truskawki po zbiorach

Dostarczenie składników pokarmowych w okresie po zbiorach jest szczególnie ważne, ponieważ wpływa na zbudowanie odpowiedniego potencjału plonotwórczego na kolejny sezon oraz pomaga w prawidłowym przygotowaniu się roślin do spoczynku zimowego.

Od około połowy lipca do połowy września z pąków znajdujących się w kątach liści wyrastają pędy boczne, roślina rozkrzewia się i przechodzi w fazę generatywną. W fazie tej zawiązują się pąki kwiatowe, z których w przyszłym roku powstaną owoce. Aplikacja składników pokarmowych spowoduje odżywienie oraz wzmocnienie tworzących się paków kwiatowych, pozwoli także roślinie na zgromadzenie związków odżywczych, z których będzie mogła korzystać w początkowej fazie wegetacji. Czas zawiązywania pąków kwiatowych to czas programowania wielkości przyszłorocznego plonowania, dlatego też tak ważne jest stworzenie optymalnych warunków dla rozwoju roślin. W przeciwnym razie należy liczyć się z obniżeniem liczby zawiązywanych pąków oraz ich osłabieniem, co w konsekwencji spowoduje spadek plonu.
 

Elplon bezchlorkowy – delikatny żywiciel owoców i warzyw

Truskawka jest rośliną wykazującą wrażliwość na obecność chlorków, dlatego nawożenie posypowe powinno opierać się na zastosowaniu nawozu bezchlorkowego. Elplon bezchlorkowy to wieloskładnikowy, wzbogacony o mikroelementy nawóz o wysokim stopniu rozpuszczalności, przez co staje się szybko dostępny dla roślin. Oprócz podstawowych składników NPK (12–12–15) zawiera cynk i siarkę. Warto wiedzieć, że cynk odgrywa ważną rolę w fazie generatywnej roślin, wpływa na plon owoców, a dodatkowo zwiększa odporność roślin na choroby grzybowe i bakteryjne. Natomiast obecność siarki poprawia wykorzystanie azotu. Niewątpliwym atutem nawozu jest wyrównana granula, która ułatwia jego aplikację oraz umożliwia równomierne rozprowadzenie na powierzchni gleby.
20 kwietnia 2021

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!