Jak efektywnie wspierać kwitnienie?
Od prawidłowego przebiegu procesu kwitnienia i zawiązywania owoców zależy wielkość i jakość plonu. Jakie czynniki determinują ich przebieg i czy jest możliwe zarządzanie procesem kwitnienia?
W uprawie wszystkich roślin sadowniczych i jagodowych jednym z newralgicznych momentów uprawy jest okres kwitnienia i zawiązywania owoców. Proces kwitnienia i jego właściwy przebieg uzależniony jest od wielu czynników, wśród których możemy wymienić m.in.:
1. Obecność owadów zapylających
Obecność owadów zapylających ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowego zapylenia. Dzięki nim proces ten jest w ogóle możliwy, a jego właściwy przebieg wpływa na wytworzenie odpowiedniej liczby nasion w owocu, dzięki czemu są one kształtne i mają właściwe wielkości. Efektywność zapylenia zależy od atrakcyjności pyłku. Im słodszy, tym atrakcyjność nektaru będzie wyższa, a w konsekwencji wzrośnie aktywność owadów zapylających.
2. Różnorodność odmian w kwaterze
Większość roślin sadowniczych jest roślinami obcopylnymi. Oznacza to, że do zapylenia potrzebują pyłku obcej odmiany. Zatem, by mogło dojść do zapylenia krzyżowego, konieczna jest obecność co najmniej dwóch odmian rosnących w bliskiej odległości od siebie.
3. Warunki klimatyczne
Kolejnym czynnikiem wpływającym na prawidłowy przebieg zapylenia są warunki klimatyczne. Chłodna i deszczowa pogoda w okresie kwitnienia uniemożliwia oblot pszczół. Często w tym czasie mamy również do czynienia z przymrozkami wiosennymi, które są przyczyną uszkodzeń kwiatów. W celu zwiększenia ich odporności na mogące wystąpić w tym czasie stresy warto zastosować środki wspomagające. W ostatnich latach sadownicy często sięgają po biostymulatory, będące sprzymierzeńcem w ograniczaniu szkód, wywołanych mniej korzystnymi warunkami klimatycznymi np. wiosennymi przymrozkami.
4. Nawożenie
Czas okołokwitnieniowy to okres intensywnych podziałów komórkowych, wymagających sporej dawki energii. Z tego względu warto wspomóc rośliny poprzez dostarczenie odpowiednich składników pokarmowych. W tym newralgicznym momencie wegetacji wzrasta zapotrzebowanie na fosfor i bor. Aplikacja fosforu ,,dostarcza” energii, tak niezbędnej dla prawidłowego rozwoju pąków i przebiegu kwitnienia. Natomiast bor, jako pierwiastek odpowiadający za prawidłowy wzrost i rozwój organów generatywnych, stymuluje zapłodnienie kwiatów, co w efekcie prowadzi do lepszego związywania owoców. Należy pamiętać, że niedobór składników pokarmowych może prowadzić do gorszego zawiązywania owoców, a w konsekwencji negatywnie wpłynie na ilość i jakość plonu.
Terminy kwitnienia
Kwitnienie uzależnione jest od czynników zewnętrznych, takich jak: długości dnia i nocy tzw. fetoperiodu oraz temperatury. W zależności od wymagań poszczególnych gatunków, a także odmiany co do temperatury, rośliny sadownicze charakteryzują się różnymi terminami kwitnienia.
Drzewa pestkowe rozpoczynają kwitnienie na przełomie kwietnia i maja, natomiast u drzew ziarnkowych termin ten przypada od początku do połowy maja. Porzeczka czarna kwitnie pod koniec kwietnia, a malina na początku czerwca. Z kolei termin kwitnienia truskawki i borówki przypada w połowie maja. Należy jednak pamiętać, że warunki klimatyczne mogą przyspieszyć lub opóźnić kwitnienie.
Zarządzanie kwitnieniem
Kwitnienie upraw sadowniczych to strategiczny moment wegetacji, ponieważ od jego przebiegu zależeć będzie jakość tegorocznego plonu. Proces ten warunkują różne czynniki, które mogą działać stymulującą lub hamująco. Czy zarządzanie kwitnieniem jest możliwe? Rozwiązaniem, które zapewni wsparcie w czasie kwitnienia jest gotowy pakiet produktów SadBox Kwitnienie. Produkt łączy biostymulację oraz nawożenie, zapewniając prawidłowy przebieg zapylenia, zapłodnienia oraz zawiązywania owoców. Ponadto zwiększa atrakcyjność kwiatów dla owadów zapylających. SadBox Kwitnienie wspomaga gospodarkę energetyczną, wpływa na intensywność podziałów komórkowych oraz wspiera jego właściwy przebieg. Zastosowanie pakietu w fazie różowego u jabłoni lub białego pąka w przypadku pozostałych gatunków oraz po kwitnieniu odpowiada za prawidłowy wzrost i rozwój organów generatywnych, wzmacnia pyłek, a także stymuluje zapłodnienie kwiatów. Dwuzabiegowa aplikacja pakietu intensyfikuje kwitnienie nawet w mniej korzystnych warunkach. SadBox Kwitnienie to idealne rozwiązanie stymulujące i wspierające kwitnienie oraz zawiązywanie owoców, polecane do sadów i jagodników.