Dokarmianie dolistne warzyw korzeniowych
Zarejestrowani mogą więcej! Załóż konto, aby się przekonać

Dokarmianie dolistne warzyw korzeniowych

27 kwietnia 2021

Warzywa korzeniowe obejmują takie gatunki, jak marchew, pietruszka, seler, burak ćwikłowy. W tej grupie największa jest produkcja marchwi – wg danych GUS powierzchnia upraw w Polsce zajmuje ponad 22 tys. hektarów.

Dokarmianie dolistne warzyw korzeniowych

Uzyskanie wysokiej jakości plonu w dużej mierze zależeć będzie od warunków, w jakich będą rosły uprawiane warzywa, dlatego też należy o nie zadbać od samego początku sezonu wegetacyjnego. Prawidłowa agrotechnika, a w tym dobór odpowiedniej odmiany, racjonalne nawożenie, ochrona przed chorobami i szkodnikami to czynniki, które odgrywają zasadniczą rolę w uzyskaniu satysfakcjonującego plonu, a w konsekwencji wpłyną na opłacalność produkcji.
 

Na dobry początek – Radipak

W początkowym okresie wzrostu młode rośliny często narażone są na niekorzystne warunki klimatyczno-glebowe, m.in. wahania temperatury czy wilgotności, dlatego warto wzmocnić rośliny, tak aby łatwiej radziły sobie w warunkach stresowych. W tym celu eksperci Elvity opracowali pakiet produktów o nazwie Radipak. Unikalny skład pakietu, oparty na produktach mineralnych, organicznych oraz hormonopodobnych, wykorzystujący efekt synergii (współdziałania) silne wpływa na rozwój systemu korzeniowego, zapewniając optymalny rozwój rośliny nawet w mniej sprzyjających warunkach. Dodatkowo aplikacja pakietu podnosi biologiczną odporność roślin poprzez zwiększone wytwarzanie naturalnych przeciwciał zwanych fitoaleksynami. Zastosowany w początkowym okresie produkcji pozytywnie wpływa na rozwój roślin i zmniejsza stres związany z mogącymi wystąpić w tym czasie niekorzystnymi warunkami. Radipak to pakiet, który z powodzeniem sprawdza się zarówno w produkcji warzyw uprawianych z rozsady, jak i z siewu.
 

Dopasowane nawożenie

Zapewnienie optymalnych warunków wzrostu w początkowym etapie uprawy jest sprawą priorytetową. Prawie wszystkie warzywa korzeniowe uprawiane są z siewu wprost do gruntu (wyjątek stanowi seler, który uprawiany jest z rozsady). Dlatego też miejsce pod uprawę musi być starannie przygotowane, w tym odpowiednio zaopatrzone w składniki pokarmowe. Warto wiedzieć, że warzywa korzeniowe nie wykazują wrażliwości na obecność chlorków, jednak źle reagują na zasolenie. W ustaleniu prawidłowego schematu nawożenia doglebowego pomoże analiza gleby. Do nawożenia doglebowego eksperci Frusto i Elvity polecają nawozy z linii Elplon.
 

Vibox Odżywienie

Układając plan nawożenia należy pamiętać o specyficznych wymaganiach tej grupy warzyw. Warzywa korzeniowe wykazują wysokie zapotrzebowanie na mikroelementy takie jak bor, miedź, cynk. Przy braku tych składników warzywa źle rosną i gorzej plonują. Jednym z objawów braku boru na marchwi, który można zauważyć dopiero po zbiorach, są ciemne plamy (widoczne po ok. godzinie po umyciu). Korzenie z objawami niedoborów tracą wartość handlową. Aby temu zapobiec, należy dostarczyć mikroskładniki znacznie wcześniej, w trakcie wegetacji. Ułatwi to pakiet ViBox Odżywienie – połączenie dwóch preparatów. Pierwszy z nich to biostymulator oparty na aminokwasach. Stosowanie tego produktu organicznego wiąże się z samymi korzyściami dla upraw. Aminokwasy to lepszy transport oraz wykorzystanie składników dla rośliny. Są naturalnym chelatem, który maksymalizuje wykorzystanie składników pokarmowych przez roślinę, dlatego wraz z produktem aminokwasowym zaleca się stosowanie wysoko skoncentrowanego nawozu mikroelementowego, który zawiera takie składniki, jak: bor, cynk, mangan czy molibden. Podanie ich wraz z produktem organicznym daje pewność dobrej przyswajalności oraz zwiększa wykorzystanie mikroelementów. Brak niektórych mikroelementów może znacząco wpływać na jakość końcową produktu, powodując szereg chorób fizjologicznych, dlatego tak ważne jest dbanie o ich odpowiedni poziom.
schemat nawożenia korzeniowych
W czasie wegetacji, w trakcie rozpoczęcia budowania plonu wzrasta zapotrzebowanie na pierwiastki bezpośrednio wpływające na jego jakość. W tym czasie ważnym pierwiastkiem jest m.in. potas. To właśnie ten składnik odpowiada za gromadzenie się cukrów oraz wpływa na lepsze wybarwienie się korzeni, sprzyja też poprawie stanu naci. Produktem polecanym przez ekspertów Frusto i Elvity jest nawóz dolistny o wysokiej zawartości potasu Elvita Korzeniowe. Przeznaczony jest on do nawożenia takich warzyw, jak marchew, pietruszka, seler czy burak ćwikłowy. Skład produktu odpowiada specyficznym wymaganiom roślin z tej grupy. Wysoka zawartość potasu z odpowiednio skomponowanymi mikroelementami, takimi jak żelazo, bor, miedź, cynk w odpowiedni sposób dostarcza tych najważniejszych składników. Elvita Korzeniowe przeznaczony jest do stosowania od początku fazy grubienia korzenia, w 2–3 zabiegach, w dawce 2–5 kg/ha.
27 kwietnia 2021

Spis treści

Udostępnij