Cobalt – skuteczna ochrona truskawek przed szarą pleśnią
Zarejestrowani mogą więcej! Załóż konto, aby się przekonać

Cobalt – skuteczna ochrona truskawek przed szarą pleśnią

09 lutego 2023

Szara pleśń, obok antraknozy, to jedna z najgroźniejszych chorób truskawek. Sprzyjają jej przede wszystkim wysoka wilgotność powietrza (>80% w obrębie roślin) i temperatury w zakresie 18-25ºC. Taka pogoda stymuluje zarodnikowanie grzyba oraz rozprzestrzenianie się zarodników konidialnych.

Cobalt – skuteczna ochrona truskawek przed szarą pleśnią

Szara pleśń jest groźna nie tylko w czasie kwitnienia, ale także dojrzewania owoców, szczególnie w przypadku odmian wrażliwych, zbyt gęsto posadzonych i nie ściółkowanych.


Objawy szarej pleśni


Objawy choroby obserwuje się przede wszystkim na kwiatach i owocach w różnej fazie ich rozwoju, rzadziej na liściach i łodygach. Z porażonych kwiatów grzyb przerasta do szypułki i powoduje zamieranie całych kwiatostanów. Porażone, jeszcze zielone owoce często zasychają, natomiast na dojrzałych pojawia się biała, puszysta grzybnia oraz szary, pylący nalot trzonków i zarodników konidialnych.

Zdrowe owoce ulegają porażeniu przez kontakt z chorym owocem, czy wilgotną glebą. Do masowego gnicia może dochodzić także podczas transportu i obrotu handlowego, zwłaszcza nieschłodzonych owoców (tzw. infekcje utajone).

Grzyb zimuje na martwych szczątkach truskawek i chwastów oraz w ściółce przerośniętej grzybnią, gdzie wytwarza formy przetrwalnikowe zwane sklerocjami. Wiosną tworzą się tam trzonki konidialne, a na nich – konidia, które stanowią pierwotne źródło infekcji. 

W przypadku odmian wrażliwych walka z szarą pleśnią powinna być corocznym standardem, nawet w warunkach słonecznej, bezdeszczowej pogody w czasie kwitnienia roślin. Do infekcji może bowiem dochodzić np. w nocy, kiedy rośliny pokryte są rosą. Ilość zabiegów chemicznych w sezonie determinują np. nadmierne zagęszczenie plantacji, duża presja choroby rok wcześniej i w dużym stopniu – przebieg pogody w czasie kwitnienia.

Planując ochronę chemiczną przeciw chorobom, powinno się tak dobierać preparaty, aby zapobiegały jednocześnie 2-3 patogenom, zwalczając wszystkie, które są zagrożeniem (rzadko zdarza się, że truskawki są atakowane tylko przez 1 patogen). Duża wilgoć, deszcz i towarzyszące im wysokie temperatury sprzyjają dużej presji ze strony m.in. szarej pleśni, antraknozy, białej plamistości liści, a także chorób odglebowych.


Cobalt – skuteczna ochrona


Produktem, który sprawdza się w ochronie truskawek jest Cobalt. To fungicyd dwuskładnikowy (piraklostrobina z grupy strobiluryn i boskalid z grupy SDHI) polecany do jednoczesnego zwalczania kilku najważniejszych patogenów truskawki: szarej pleśni, białej plamistości liści truskawki, antraknozy, a także mączniaka prawdziwego truskawki.

Ma działanie układowe do stosowania zapobiegawczego przed wystąpieniem infekcji i interwencyjnego (po infekcji), co powoduje, że jest szczególnie polecany przy dużym zagrożeniu chorobą. Produkt można stosować dwa razy w sezonie.

Warto pamiętać, że właściwa ochrona odpowiednio dobranym środkiem, ma ogromne znaczenie dla uprawy, ponieważ wpływa na jakość i ilość otrzymanych plonów.
Fungicyd Cobalt dostępny jest w naszym sklepie ze środkami ochrony roślin. W razie pytań dotyczących oferty, zapraszamy do kontaktu.
09 lutego 2023

Spis treści

Udostępnij