Nawożenie cebuli – jak prawidłowo dobrać nawozy do uprawy
Zarejestrowani mogą więcej! Załóż konto, aby się przekonać

Nawożenie cebuli – jak prawidłowo dobrać nawozy do uprawy

27 listopada 2024

Cebula należy do najbardziej wymagających gatunków warzyw. Cechują ją duże wymagania glebowe oraz wysokie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Prawidłowe dobranie nawozów do uprawy powinno być oparte na wynikach aktualnej analizy ogrodniczej. Uwzględniając wypłukiwanie składników pokarmowych, relatywnie szybko wypłukują się azot i siarka, nieco wolniej potas, a do składników o mniejszej mobilności w glebie należy fosfor.

Nawożenie cebuli – jak prawidłowo dobrać nawozy do uprawy

Nawożenie cebuli a pH gleby i optymalna zawartość wapnia w podłożu


Przygotowując pole pod uprawę, oprócz prawidłowego zmianowania należy zadbać o utrzymanie prawidłowego pH gleby na poziomie optymalnie od 6,5 do 7, przy jednoczesnym utrzymaniu zawartości jonów wapnia w glebie na poziomie co najmniej 1500 do 2500 mg/l gleby. Wapń jest jednym z kluczowych składników zapewniających prawidłowy wzrost cebuli, rozwój systemu korzeniowego oraz wiązanie zgrubień cebulowych. W przypadku niskiej zawartości wapnia w glebie, warto zadbać o jego uzupełnienie, np.: poprzez zastosowanie wapna granulowanego cechującego się dobrą rozpuszczalnością oraz wysoką reaktywnością (np.: Elplon CalMik). Takie rozwiązanie zapewni uzupełnienie niedoboru jonów wapnia w szybko dostępnej formie.

Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe dla uprawy cebuli przedstawia się następująco:
N: 150 kg/ha
P2O5:100-120 kg/ha
K20: 250-300 kg/ha
Ca: 1500-2500 mg/l gleby
Mg: 40-60 kg/ha
S: 60-80 kg/ha


Schemat nawożenia cebuli


Zapewnienie dostępności najważniejszych składników pokarmowych jest istotnym elementem uprawy, który ma bezpośredni wpływ na uzyskany plon. Istnieje kilka schematów nawożenia cebuli, które w bezpieczny sposób zapewnią dostępność składników pokarmowych w kluczowych dla roślin momentach wzrostu.

Do nawożenia cebuli można podejść dwojako, np.: poprzez zastosowanie soli potasowej zimą w dawce około 200 kg/ha, wówczas nawożenie fosforowe uzupełniamy fosforanem amonu w dawce około 200 kg/ha przed siewem, jednocześnie dostarczając azot w formie saletry amonowej (100 kg/ha) lub saletrzaku (120 kg/ha). Nawożenie można również przeprowadzić przy użyciu takich nawozów jak Elplon Ster 5-15-30, zawierający dodatkowo siarkę oraz cynk.
Przy zastosowaniu odpowiednio wcześnie nawozu, chlorki ulegają wypłukaniu – dawkowanie na poziomie 400-500 kg/ha na 1-2 miesiące przed siewem ogranicza wpływ chlorków na kiełkujące rośliny. Takie rozwiązanie powinno być uzupełnione o saletrę amonową w dawce 100 kg lub saletrzak w dawce 120 kg. W obu przypadkach należy uzupełnić nawożenie siarką, magnezem oraz wapniem w postaci nawozu długo dostępnego dla roślin.
 

Nawozy do cebuli – najlepsze rozwiązania


Siarka ma bezpośredni wpływ na możliwość pobierania azotu przez rośliny, dlatego tak ważne jest uzupełnienie jej zawartości w glebie. Siarka, zaraz po azocie, jest jednym z najszybciej wypłukiwanych składników z gleby, ważne jest więc zadbanie o jej dostępność podczas wegetacji. Rozwiązaniem zapewniającym pełną dostępność siarki oraz magnezu i wapnia, przy jednoczesnym uzupełnieniu potasu w formie z ograniczoną ilością chlorków, jest nawóz Elplon Sulfer (12% K2O, 42% SO3, 19% CaO, 5,5% MgO, 6,5% Na2O). Przy zastosowaniu 400 kg nawozu przed siewem cebuli na 1 ha, mamy pełne zabezpieczenie roślin w dostępność S, Mg oraz uzupełnienie wapnia odżywczego i potasu w całym okresie wegetacji.
 

Nawożenie cebuli azotem


Pogłówne nawożenie cebuli warto wzbogacić o dwie dawki azotu oraz dodatkowe nawożenie potasem, z jednoczesnym dostarczeniem fosforu, potasu i mikroelementów w formie bezchlorkowej.
Nawożenie azotem można oprzeć na zastosowaniu saletry amonowej w dwóch dawkach: pierwsza, w dawce 150 kg/ha, powinna być podana w fazie 2-3 liści właściwych, a druga, również w dawce 150 kg/ha, na koniec czerwca. Dawki pogłówne saletry amonowej należy uzupełnić nawozem Elplon bezchlorkowym, także w dwóch dawkach, aplikowanych w tych samych terminach co pogłówne nawożenie azotowe.
 

Uprawa cebuli: nawożenie azotem a pH gleby


W przypadku stosowania nawozów azotowych należy zwrócić szczególną uwagę na pH gleby. Przy jego wysokim poziomie pH (powyżej 7) stosujemy saletrę amonową, która nieznacznie zakwasza glebę. Przy niższym poziomie pH stosujemy saletrzaki, które zakwaszają glebę w mniejszym stopniu, niż saletra amonowa. Przed siewem cebuli nie zaleca się stosowania azotu w formie siarczanu amonu, który silnie zakwasza glebę przy jednoczesnej emisji amoniaku szkodliwego dla siewek roślin.
 

Jakie nawozy do cebuli? Optymalna zawartość składników pokarmowych w glebie


Odpowiednio dobrane składniki pokarmowe – w formie szybko przyswajalnej i dostępnej w kluczowych momentach wegetacji – przełoży się na możliwość otrzymania wysokiego plonu o najlepszych parametrach jakościowych. Fosfor wpłynie na rozwój systemu korzeniowego, azot na wzrost wegetatywny, a potas na rozwój zgrubień cebulowych, ich twardość oraz zawartość suchej masy, co ostatecznie przełoży się na zdolności przechowalnicze.
 

Cebula: nawożenie dolistne. Zadbaj o makro- i mikroskładniki


Dostępność pozostałych składników wpływa na pobranie kluczowych makroelementów oraz prawidłowy wzrost roślin. Należy pamiętać również o uzupełnieniu nawożenia mikroelementowego, zwłaszcza w przypadku gleb o wysokim poziomie pH, gdzie składniki są pobierane w ograniczonej ilości. W takich warunkach szczególnie zaleca się dolistne nawożenie cebuli mikroelementami, takimi jak cynk, mangan, żelazo czy molibden. 

W przypadku nawożenia pogłównego istotne jest również nawadnianie, w przypadku którego bierzemy pod uwagę większą tendencję gleby do wypłukiwania składników pokarmowych – zwłaszcza azotu, siarki oraz potasu, w szczególności na glebach lekkich – przepuszczalnych. Przedstawione nawożenie zapewnia wystarczający poziom składników pokarmowych dla uzyskania plonu na poziomie powyżej 50 ton/ha, przy odpowiednio dobranej agrotechnice i racjonalnie zestawionych kosztach nawożenia.

Frusto to sklep z nawozami, gdzie można zaopatrzyć się w nawozy azotowe i inne nawozy, a także środki ochrony roślin. Zachęcamy do kontaktu.
27 listopada 2024

Spis treści

Udostępnij

Strefa wiedzy