Nawożenie sadu jabłoniowego po zbiorach

20 kwietnia 2021

Okres po zbiorach w sadach owocowych to idealny czas na wykonanie nawożenia dolistnego i uzupełnienie zapasów składników pokarmowych, głównie boru i cynku. W tym przypadku, preparatami godnymi polecenia są Elvita Cynk oraz Elvita Bor. Dzięki szczególnej recepturze, preparaty te charakteryzują się szybką wchłanialnością. Pomogą więc szybko uzupełnić niedobory oraz zgromadzić substancje pokarmowe na kolejny okres wegetacyjny.

Nawożenie sadu jabłoniowego po zbiorach

Znaczenie jesiennego nawożenia drzew

Jesienne dokarmienie drzew ma istotne znaczenie z dwóch powodów. Po pierwsze, wpływa na poprawienie jakości utworzonych pąków kwiatowych w następnym roku. Po drugie, pozwala roślinie zgromadzić substancje zapasowe, potrzebne na początku kolejnego okresu wegetacyjnego. Pamiętajmy, że okres pozbiorczy jest czasem intensywnych przemian fizjologicznych, polegających głównie na różnicowaniu się pąków kwiatowych i liściowych, gromadzeniu substancji zapasowych oraz przygotowywaniu się do przejścia w stan spoczynku zimowego.
Nie należy zapominać, że zaczątki pąków kwiatowych powstają na przełomie sierpnia i września, a proces ich rozwoju trwa całą jesień. Stan drzew, poziom ich odżywienia i przygotowania do kolejnego sezonu wegetacyjnego będzie decydował o wielkości i jakości plonu w roku następnym, co przełoży się na opłacalność produkcji. Oczywiście, sama aplikacja nawozów to połowa sukcesu. Ważny jest również termin zastosowania preparatów. Nawożenie dolistne powinno odbyć się wtedy, kiedy liście są jeszcze aktywne, a powierzchnia asymilacyjna pozwoli na przyswojenie dostarczanego składnika. Ze względu na ryzyko wystąpienia przymrozków, zaleca się wykonanie zabiegu maksymalnie do dwóch tygodni po zbiorze. Warto pamiętać, że wykonanie zabiegu po przymrozkach, kiedy liście zaczną opadać, znacznie ograniczy jego skuteczność.
 

Funkcje oraz objawy niedoboru cynku (Zn) i boru (B)

Cynk i bor to mikroelementy biorące udział w wielu procesach fizjologicznych. Bor odpowiada za wzrost łagiewki pyłkowej, bierze udział w podziałach komórkowych, rozwoju tkanek oraz kiełkowaniu pyłku. Pierwiastek jest niezbędny w tworzeniu struktur ścian komórkowych, ponadto bierze udział w metabolizmie cukrów. Jego niedobór prowadzi do powstawania małych, popękanych, zniekształconych owoców. Są one niesmaczne, ze względu na niski poziom cukrów oraz kwasów organicznych. Liście są kruche wydłużone oraz jasnozielone, ponadto na korze widoczne są spękania. Cynk jest z kolei pierwiastkiem, który w znacznym stopniu wpływa na mrozoodporność drzew oraz odgrywa istotną rolę w fazie generatywnej roślin. Wpływa również na prawidłowy rozwój owoców i nasion oraz zdolność kiełkowania. Deficyt cynku w jabłoniach określany jest chorobą rozetową lub chorobą małych liści. Objawia się ona zmniejszeniem plonu owoców. Owoce są małe i zniekształcone.

Eksperci firmy Elvita rekomendują zastosowanie Elvita Cynk i Elvita Bor. Preparaty uzupełnią niedobory oraz pozwolą na właściwe zaopatrzenie drzew w mikroelementy (Zn, B). Najlepsze efekty wykazują w zastosowaniu profilaktycznym, w dawce Elvita Cynk - 0,75-2l/ha i Elvita Bor – 1,5l/ha.

Więcej informacji u opiekunów handlowych Frusto bądź pod numerem telefonu 668-682-124.
20 kwietnia 2021

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!