Kwasy humusowe i fulwowe ku lepszej żyzności gleb

23 lipca 2021

Od paru la widzimy znaczący spadek żyzności gleb w Polsce przy jednoczesnym zwiększeniu nawożenia mineralnego na hektar.

Kwasy humusowe i fulwowe ku lepszej żyzności gleb

    Od paru la widzimy znaczący spadek żyzności gleb w Polsce przy jednoczesnym zwiększeniu nawożenia mineralnego na hektar. Gleby w Polsce tracą żyzność z kilku powodów:
- zmieniający się klimat, coraz więcej długo utrzymujących się okresów bezdeszczowych, kwaśne deszcze
- z roku na rok ograniczająca się hodowla zwierząt, przez co utrudniony jest dostęp do obornika 
- specjalizujące się gospodarstwa prowadzą często uprawy w monokulturach 
- stosowanie dużych ilości nawozów mineralnych, które powodują zasolenie gleb, a niektóre mają przy tym działanie zakwaszające glebę 
- stosowana chemia i okresy bezdeszczowe sprzyjają odkładaniu się wielu substancji w glebie co powoduje ujemny wpływ na mikroflorę gleby
     Te i inne czynniki kumulują się na naszych plantacjach, powodując niższe plony, często słabszej jakości przy mimo wszystko wzrastających kosztach produkcji. Doradcy firmy Frusto polecają na zwiększenie żyzności gleb wapna węglanowe i produkty na bazie kwasów humusowych np. Elvita HumusWP, Elvita Humus L.

Kwasy humusowe zawarte w tych produktach czy innych dostępnych na rynku to nic innego jak zmielona skała leonardyt. Oczywiście preparaty między soba u różnych producentów mogą sie różnic w niewielki sposób, ponieważ mogą pochodzić z różnych krajów np. Niemcy, Ameryka Płd. itd. Różnice w produktach renomowanych marek są niewielkie, a chodzi o umiejętne przygotowanie roztworu i zastosowanie go we właściwym momencie. Do szczegółowych danych, kart charakterystyki Elvita Humus WP i Humus L odsyłam do strony producenta   , natomiast Humus WP jest w formie proszku i jest 4-krotnie bardziej stężony o płynnej formy Humus L. Kwasami humusowymi opryskujemy glebę Humus WP 4-6 kg/ha, Humus L 15-20 l/ha możemy również moczyć rozsadę i pryskać dolistnie rośliny w trakcie wegetacji humusa sypkiego 250 g/100 l wody i płynnego 400 ml/100 l wody. Bardzo ważne jest dokładne rozpuszczenie humusa sypkiego przed zabiegiem. Jeśli robimy zabieg doglebowy to najlepiej zrobić go jesienią lub wczesną wiosną, kiedy gleba ma w sobie wilgoć i wymieszać go z glebą. 

Efektywność tego nawozu na glebach wysuszonych, przesuszonych, zostawiony bez wymieszania z glebą do intensywnej operacji słonecznej jest praktycznie zerowa. Humus WP należy zamoczyć na każdy 1 kg w 20 l wody i zostawić na co najmniej 5 godzin, aby mógł się dobrze rozpuścić. Musimy pamiętać, że nie jest to chemicznie uzyskany nawóz, tylko zmielona, o wysokiej koncentracji kwasów skała, która szybko wysyca roztwór, dlatego musimy dać sobie trochę czasu na przygotowanie go. Po dokładnym rozpuszczeniu i wymieszaniu roztworu w zbiornku przygotowawczym, dopiero wtedy wlewamy go do opryskiwacza. Humus L jest produktem gotowym do zastosowania od razu. 
 
23 lipca 2021

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!