Bezstresowa uprawa z Ergostim XG

31 marca 2021

Założeniem każdej produkcji roślinnej jest osiągniecie satysfakcjonujących plonów z zachowaniem opłacalności produkcji. Ten cel pomoże osiągnąć wyjątkowy biostymulator Ergostim XG, zwiększający plonowanie i wspierający rośliny w czasie stresu.

Bezstresowa uprawa z Ergostim XG

Uzyskanie założonego efektu produkcyjnego jest składową wielu czynników, takich jak: zabiegi agrotechniczne, właściwa pielęgnacja, terminowość wykonywania zabiegów ochronnych czy też racjonalne nawożenie, przebieg pogody, itp. Na niektóre z tych czynników producent ma wpływ, na inne nie, inaczej niż w uprawach pod osłonami, w których prowadzenie, przy kontrolowanych warunkach termicznych, klimatyczno-glebowych jest z całą pewnością łatwiejsze.
 

Rola biostymulatorów

W uprawie roślin coraz większą popularność zyskują preparaty stymulujące wzrost, rozwój i plonowanie, tzw. biostymulatory. Stanowią one grupę produktów, po które coraz częściej sięgają także ogrodnicy. Biostymulatory to związki usprawniające procesy życiowe, w wyniku czego pozytywnie wpływają na wzrost i rozwój roślin. To grupa preparatów o różnym składzie i pochodzeniu, ale ich wspólną cechą jest to, że mają wpływ na przebieg procesów fizjologicznych oraz biochemicznych. W optymalnych warunkach polepszają wzrost, rozwój i plonowanie roślin, a w warunkach stresowych zwiększając tolerancję na niekorzystne czynniki.
 

Stres u roślin

Uprawy polowe są narażone na stresy, które mogą wystąpić w każdej fazie rozwoju roślin – z większym bądź mniejszym natężeniem. Z tego powodu warto zadbać o kondycję roślin uprawnych w każdej fazie rozwoju. Rośliny prawidłowo zaopatrzone w składniki pokarmowe, z odpowiednio rozwiniętym systemem korzeniowym są odporniejsze i łatwiej poradzą sobie ze stresem niż rośliny słabe, nieprawidłowo nawożone. Oczywiście, rośliny wytworzyły wiele przystosowań fizjologicznych i rozwojowych, umożliwiających im prawidłowy wzrost, rozwój, plonowanie. Co jednak w przypadku, kiedy czynnik niekorzystny działa zbyt intensywnie i zbyt długo? Dochodzi wówczas do zaburzeń procesów życiowych, co objawia się zahamowaniem wzrostu, zmniejszeniem plonowania, a w skrajnych przypadkach do zamierania. Stres to bodziec zewnętrzny, który zakłóca równowagę fizjologiczną. Jest to także reakcja organizmów na niesprzyjające (stresowe) czynniki środowiska (zwane stresorami). W związku z różnorodnością czynników, które mogą wywoływać stres roślin, podzielono je na dwa rodzaje: biotyczne (pochodzenia biologicznego: choroby, szkodniki) oraz abiotyczne (pochodzenia fizycznego: temperatura, wiatr, światło).

  Rodzaje stresów oraz czynniki je wywołujące przedstawia tabela.
Rodzaje stresów Czynniki wywołujące stresy
biotyczne choroby, szkodniki
abiotyczne temperatura (wysoka, niska), woda (susza, nadmiar),
promieniowanie (nadmiar, niedobór),
chemiczne (metale ciężkie, zasolenie, fitotoksyczność, uszkodzenia herbicydowe, itp.),
inne (wiatr, ogień, grad, itp.)

Biostymulator kontra stres

Biostymulatory to wyjątkowe preparaty, które bardzo silnie wpływają na rozwój roślin zarówno w warunkach standardowych (optymalnych), jak i stresowych. Ułatwiają one roślinie radzenie sobie w warunkach stresowych, a w warunkach optymalnych pozwalają na lepsze wykorzystanie potencjału. Aplikacja preparatów indukuje w roślinie powstawanie mechanizmów chroniących ją przed stresem, a także szybszy jej powrót do prawidłowego funkcjonowania. Aplikacja biostymulatora w czasie niekorzystnych warunków nie spowoduje, że czynnik stresowy będzie działał na roślinę z mniejszym natężeniem ani też nie zniknie, z czego należy sobie zdawać sprawę, ale dostarczenie preparatu w odpowiednim momencie sprawi, że roślina będzie silniejsza i odporniejsza.

truskawki uprawiane na słomie
Ergostim XG

Eksperci marki Elvita, wychodząc naprzeciw wymaganiom i oczekiwaniom producentów warzyw i owoców, wprowadzają na rynek wyjątkowy biostymulator o unikalnym składzie o nazwie Ergostim XG. To produkt o podwójnym zastosowaniu. Doskonale sprawdza się w warunkach optymalnych dla rozwoju roślin, wpływając na wzrost i plonowanie, w warunkach stresowych natomiast zwiększa tolerancję na niekorzystne czynniki. Wprowadza roślinę na „wyższy poziom rozwoju”, w którym biostymulator wspiera roślinę w utrzymaniu stabilnego poziomu plonowania niezależnie od panujących warunków. Aplikacja Ergostim XG stwarza warunki zbliżone do idealnych.

Mechanizm działania

Ergostim XG jest nabudowany na unikalnych związkach ATCA i TCA, będących prekursorami substancji organicznych w roślinie oraz na glicynie, aminokwasie, który m.in. odpowiada za utrzymanie równowagi wodnej. Pod wpływem substancji aktywnych zawartych w Ergostim XG rośliny zaczynają wytwarzać specyficzne substancje, które modyfikują gospodarkę fizjologiczną i tworzą przeciwciała, pozwalające na utrzymanie optymalnych parametrów wzrostu.

Zastosowanie

Ergostim XG polecany jest do stosowania we wszystkich uprawach ogrodniczych, zarówno sadowniczych, jagodowych, jak i warzywniczych. Produkt działa najlepiej przy wielokrotnym użyciu w niewielkich dawkach. Mając na uwadze opłacalność produkcji, zaleca się stosowanie preparatu jako komponentu mieszanin zbiornikowych.

Uprawy sadownicze:
przed spodziewanymi stresami
w trakcie wegetacji, 2–3 zabiegi:
I. zabieg - przed kwitnieniem
II. zabieg – po kwitnieniu
III. zabieg – 14 dni po II zabiegu

Uprawy jagodowe:
jako komponent do zabiegu herbicydowego
przed spodziewanymi stresami
po pierwszym zbiorze

Warzywa:
przed spodziewanymi stresami
od początku fazy kwitnienia, 2–3 zabiegi co 7–14 dni*
w początkowej fazie wzrostu (4–5 liść), 2–3 zabiegi co 7–14 dni**
*dotyczy warzyw kwitnących
**pozostałe warzywa
 

Dowody działania

Działanie Ergostim XG zostało udowodnione w wielu uprawach ogrodniczych, m.in. w uprawach jagodowych (truskawka), sadowniczych oraz warzywniczych (pomidor).
31 marca 2021

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!