Siarka w glebie – jak rozpoznać niedobór i skutecznie go uzupełnić?
Zarejestrowani mogą więcej! Załóż konto, aby się przekonać

Siarka w glebie – jak rozpoznać niedobór i skutecznie go uzupełnić?

10 marca 2025

Siarka w glebie – jak rozpoznać niedobór i skutecznie go uzupełnić? Twoje rośliny rosną wolniej, a liście – mimo stosowania nawozów – zaczynają żółknąć? Może to oznaczać niedobór kluczowego składnika – siarki. O tym, jak sobie z nim poradzić, opowiada w filmie Paulina Szczęśniak – doradca Serwisu Frusto ds. warzyw. Znajdziecie tam także odpowiedź, jak przygotować glebę na nadchodzący sezon, jakie działania podjąć już teraz oraz jakie nawozy pod warzywa warto stosować.

Siarka w glebie – jak rozpoznać niedobór i skutecznie go uzupełnić?

Jak w filmie na kanale Frusto na YouTube wskazuje Paulina Szczęśniak, siarka to jeden z podstawowych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego wzrostu warzyw. Szczególne zapotrzebowanie wykazują rośliny krzyżowe (m.in. kapusta) oraz cebulowe (cebula, czosnek i por).
 

Nawożenie siarką – dlaczego jest tak ważne?


Niedobór siarki w glebie można rozpoznać po charakterystycznych objawach widocznych na roślinach: jasnozielonym lub żółtym przebarwieniu młodych liści, a także zahamowanym wzroście.

Deficyt siarki w glebie sprawia, że rośliny gorzej przyswajają nawozy azotowe, co ogranicza ich wzrost i rozwój. Stają się również bardziej podatne na stresy środowiskowe, co osłabia ich odporność i prowadzi o spadku plonów.

Jeżeli pomimo regularnego nawożenia Twoje plony są niższe, warto sprawdzić poziom siarki w glebie, wykonując ogrodniczą analizę gleby.
Jak wskazuje Paulina Szczęśniak, należy pamiętać, że siarka jest drugim, zaraz po azocie, najbardziej mobilnym pierwiastkiem, co sprawia, że jest szybko wypłukiwana z ziemi, a w ostatnich latach jej zasobność w glebach znacznie spadła, co negatywnie wpływa na jakość plonów. Warto więc w swoim planie nawożenia uwzględnić nawóz siarkowy.


Jakie nawozy do warzyw?


Jako rozwiązanie Paulina Szczęśniak wskazuje Elplon Sulfer, który dostarcza niezbędnych składników odżywczych, takich jak potas, wapń, magnez i sód, ale przede wszystkim dobroczynną siarkę siarczanową. Dlaczego warto go stosować i jak jeszcze zadbać o swoje uprawy, by pozytywnie wpłynąć na jakość i wielkość plonów? Szczegóły poznasz w filmie: