Niedoceniona rola analizy gleby dla upraw sadowniczych cz. 1

21 lutego 2024

W zapewnieniu drzewom/krzewom prawidłowego wzrostu i plonowania kluczowe jest prawidłowe nawożenie sadów i jagodników. Analiza gleby pozwala właściwie określić poziom niezbędnego nawożenia. Z drugiej zaś strony dzięki niej jest możliwość uniknięcia niepotrzebnych kosztów na skutek nawożenia przewyższającego potrzeby pokarmowe roślin, szczególnie w sytuacji wysokich kosztów środków produkcji, w tym nawozów.

Niedoceniona rola analizy gleby dla upraw sadowniczych cz. 1

Jak często pobieramy próbki gleby do analizy gleby w sadach i na plantacjach jagodowych

Nawożenie na podstawie wyników analizy chemicznej gleby umożliwia nam racjonalizowanie kosztów w tym zakresie, nie obniżając potencjału plonotwórczego roślin. Nie bez znaczenia jest także fakt, że nadmierne dawki nawozów mogą też skażać środowisko, zalegając i kumulując się w glebie, jak również przedostając się do wód gruntowych i powierzchniowych. Niewłaściwie użyte nawozy mogą też wpłynąć znacząco na pogorszenie jakości owoców.
 

Analiza gleby – zalecana częstotliwość

Analizy gleby w sadach/na plantacjach powinno się wykonywać raz na 2-3 lata, w tych ekstensywnych – przynajmniej co 4-5 lat. Oczywiście standardem powinno być wykonywanie analiz chemicznych gleby przed założeniem wieloletniej uprawy. Wielu producentów przypomina sobie o tym zbyt późno, kiedy na posadzonej kwaterze pojawią się niepokojące zaburzenia we wzroście roślin. A wtedy trudniej jest wprowadzić nawozy w strefę korzeni, a ponadto udostępnienie roślinom składników pokarmowych z nawozów trwa znacznie dłużej (podobnie jak regulacja pH gleby, znacznie odbiegającego od optymalnego).
 

Sposób i termin pobierania próbek gleby do analizy chemicznej

Właściwe pobranie próbek gleby, zgodnie z instrukcją, decyduje o trafności zaleceń nawozowych, opartych na wynikach analizy. Jeśli wszystkie błędy związane z analizą chemiczną gleby przyjąć za 100%, to szacuje się, że na błędy wynikające ze złego pobrania próbek przypada nawet 75-80%. To bardzo dużo, dlatego trzeba poświęcić trochę czasu na tą czynność, aby dało to nam gwarancję właściwej oceny.
Nieprzestrzeganie określonych procedur może uniemożliwić prawidłowe określenie zawartości badanych składników i/lub prowadzić do błędnych wniosków i w konsekwencji niewłaściwego nawożenia. Nie należy więc lekceważyć określonego toku postępowania.
 

Badanie próbek gleby i liści do analizy – wybierz odpowiedni termin

Termin pobierania prób glebowych nie ma większego znaczenia. Najczęściej producenci pobierają próbki tuż po zbiorach owoców, gdy jest więcej czasu, warto wówczas też zaplanować jednocześnie pobranie liści do analizy, bo daje to dokładniejszy obraz stanu odżywienia roślin i możliwość bardziej precyzyjnych zaleceń nawozowych. Jednak w przypadku liści ten termin nie jest dowolny tak, jak w przypadku gleby. Liście do badania zaleca się zebrać (najczęściej w sadach w pełni owocujących) od połowy lipca do połowy sierpnia, ponieważ ich skład chemiczny po tym okresie ulega znacznym zmianom.
 

Jak prawidłowo pobierać próbki gleby?

Próbki gleby muszą być przede wszystkim reprezentatywne, a to oznacza, że jedna może pochodzić z 2, a nawet z 4-5 hektarowej kwatery danego gatunku, pod warunkiem, że nie występuje tam zmienność składu mechanicznego, struktury gleby, taka sama jest historia nawożenia pola, a uprawiane drzewa/krzewy są w tym samym wieku.

Jeżeli jednak poszczególne „części” pola wykazują jakiekolwiek różnice, konieczne jest pobranie osobnych próbek mieszanych. Należy więc wyznaczyć kwatery o odmiennym ukształtowaniu terenu i różnej „historii” nawożenia. Jeśli sad/plantacja zlokalizowane są na skłonie, trzeba pobrać glebę z górnej, środkowej i dolnej części kwatery, gdyż gleba z tych miejsc różni się właściwościami fizyczno-chemicznymi (gleba zlokalizowana w dolnej części zbocza jest najbardziej zasobna w składniki pokarmowe i wymaga obniżenia dawek nawozów).
 

Pobieranie próbek ziemi do badania – o czym należy pamiętać?

Omijać zawsze należy także niewielkie powierzchnie istotnie różniące się, jak np. kieszenie piaskowe lub żwirowe, uwrocia, pobliża dróg i zabudowań, zagłębienia terenowe, brzegi pola oraz miejsca po stertach, stogach, składowiskach obornika i nawozów. Prób nie należy pobierać również bezpośrednio po przeprowadzeniu nawożenia (zarówno mineralnego, jak i organicznego), w okresach nadmiernej suszy czy wilgotności, a także z miejsc o nietypowym (słabym lub nadmiernie wybujałym) wzroście roślin. Czasami lepiej pominąć niewielki kawałek gruntu, który odbiega czymś od reszty niż zmieszać go z pozostałą jednorodną glebą. Chodzi o uniknięcie istotnego „wypaczenia” uzyskanych później wyników. W trakcie pobierania próbek gleby poruszamy się po polu po przekątnych lub tak jak na schemacie.



Po wykonaniu analizy gleby możesz zaopatrzyć się w odpowiednie nawozy sadownicze w naszym sklepie z nawozami.
21 lutego 2024

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!