Marzec na plantacjach warzyw

04 maja 2021

Marzec to m.in. czas produkcji rozsad brokułów, warzywa cieszącego się coraz większym popytem wśród konsumentów.

Marzec na plantacjach warzyw

Publikujemy zdjęcia prezentujące rozsadę brokułów, przygotowaną przez jednego z producentów warzyw na użytek własnej plantacji. Takie działanie to coraz częstsza praktyka w warzywnictwie. Pozwala na ograniczenie kosztów, daje też gwarancję wysokiej jakości uzyskanego w ten sposób materiału nasadzeniowego. Uznaniem cieszą się też rozsady zakupione u małych, lokalnych producentów. Jak wynika z obserwacji naszych klientów, rośliny pochodzące z takiego źródła są zdrowsze, silniejsze i odporniejsze na warunki stresowe czy choroby.

Odpowiednie podłoże to podstawa sukcesu w przygotowaniu rozsady. Do zaopatrzenia podłoża w składniki pokarmowe polecamy: Elplon bezchlorkowy 12‒12‒15 oraz Elplon potasowo-siarczanowy 14‒48 + MgO 6 % + CaO 15,5 %. Wydajność gleby znacznie poprawia też dodawana do wody do podlewania roślin Elvita Humus WP lub L (w dawkach 250g/400 ml na 100 l wody). Przed pikowaniem lub wysadzeniem roślin polecamy natomiast oprysk roślin 100-proc. naturalnym preparatem Elvita Alga (w dawce 250‒400 ml na 100 l wody).

Z powodu niekorzystnych warunków pogodowych zimą, nie najlepiej przedstawia się w tej chwili sytuacja na plantacjach cebuli ozimej (o czym informowaliśmy pod koniec lutego). W niektórych rejonach kraju wymarzała znaczna część roślin, są także takie miejsca, gdzie mróz zniszczył całe uprawy. Ciągle jeszcze nie sposób oszacować ostatecznej wielkości strat w uprawach tego warzywa, bo wiele zależy od tego, jaka będzie tegoroczna wiosna. Niestety, aura ostatnio jest tak kapryśna, że wiele plantacji, których stan w chwili obecnej jest niezły, może jednak nie przetrwać do zbiorów.

Plantację cebuli ozimej, którą prezentujemy na zdjęciach, przed zniszczeniem ochroniła uprawa prowadzona w tunelu foliowym. Dodatkowym zabezpieczeniem było przykrycie roślin agrowłókniną. Dzięki temu cebula przezimowała w całości, bez jakichkolwiek strat. Efektem uprawy w tunelu był też szybki start i wzrost roślin.
04 maja 2021

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!