Komunikat warzywniczy 27.06.2024 r. // Mikrobiologia w uprawach warzywniczych
27 czerwca 2024
Komunikat warzywniczy, skupiający się na niezwykle istotnej kwestii – zabezpieczeniem upraw warzywniczych przed rozwojem chorób fuzaryjnych oraz bakterioz. Standardowa ochrona w tym przypadku nie spełnia zadania. Właściwe podejście do zabiegów staje się więc kluczowym działaniem.
Zabezpieczenie roślin przed rozwojem chorób odglebowych ma istotny wpływ na uzyskanie wysokiego plonu dobrej jakości.
Fusarium cebuli
Jedną z głównych chorób, które ograniczają plon cebuli jest fusarium powodujące obumieranie systemu korzeniowego. Ograniczony płodozmian oraz przenoszenie się patogenu wraz z innymi uprawami, powodują wzrost nasilenia tej choroby w uprawach warzyw.
Bacillus subtilis – rizobakterie
Bacillus subtilis – rizobakterie stanowiące barierę dla rozwoju chorób odglebowych poprzez powstawanie efektu zajętego miejsca zwiększają odporność roślin na choroby bakteryjne – takie jak biała zgnilizna cebuli.
Podsumowując, bakterie Bacillus subtilis skutecznie wspierają rozwój roślin poprzez zahamowanie rozprzestrzeniania się chorób, których zwalczanie przy użyciu standardowych fungicydów jest niemożliwe.
Produkty biologiczne jako niezbędne uzupełnienie w ochronie
Uzupełnienie schematu ochrony grzybowej upraw o produkty biologiczne stanowi kompleksowe rozwiązanie dla utrzymania plantacji w najwyższej zdrowotności, co przekłada się na uzyskanie najwyższego plonu o wysokiej jakości.
W praktyce stosuje się dwa zabiegi produktami biologicznymi, pamiętając o prawidłowym wykonaniu oprysku.
Dlaczego prawidłowe wykonanie oprysku jest tak ważne?
Prawidłowe wykonanie oprysku ma największy wpływ na jego skuteczność. Wykonanie oprysku późnym wieczorem, bez operacji promieni słonecznych, na wilgotną glebę jest jednym z ważnych elementów warunkujących skuteczność działania produktów biologicznych. Należy również zwrócić uwagę, by nie łączyć produktów biologicznych z biocydami, takimi jak produkty zawierające miedź, siarkę czy wodę utlenioną.
Wczesne stosowanie produktów biologicznych w uprawie cebuli przekłada się również na ograniczenie występowania różowienia korzeni, które powoduje znaczne straty w plonie cebuli – poprzez zahamowanie rozwoju systemu korzeniowego.
Porażone rośliny nie są w stanie pobierać składników pokarmowych z gleby, dlatego tak ważne jest działanie ograniczające rozwój tej choroby
W sezonie uprawy należy wykonać 2 zabiegi preparatem Elbio Fungibactis. Pierwszy zabieg w fazie 2-3 liści właściwych cebuli, drugi zabieg po około 2-3 tygodniach.
Możliwa jest kontynuacja zabiegów przy zastosowaniu preparatów biologicznych poprzez zastosowanie Preparatu Elbio Versus, który wpływa na ograniczenie szarej pleśni w uprawie cebuli – tutaj zabieg wykonujemy przed załamywaniem się szczypioru w dawce 1 litra oraz powtarzamy po około 2 tygodniach.
Produkty wymienione w komunikacie: Elbio Fungibactis Elbio Versus
Zapraszamy do subskrybowania naszego kanału YouTube, aby być na bieżąco z najnowszymi komunikatami sadowniczymi, komunikatami jagodowymi oraz komunikatami warzywniczymi.