Komunikat sadowniczy 7.06.2023// parch i mączniak jabłoni
Zarejestrowani mogą więcej! Załóż konto, aby się przekonać

Komunikat sadowniczy 7.06.2023// parch i mączniak jabłoni

07 czerwca 2023

Zapraszamy na kolejny komunikat sadowniczy. Tym razem Łukasz Lewandowski z firmy Frusto omawia parcha oraz mączniaka jabłoni. Wspomina także o szkodnikach.

Komunikat sadowniczy 7.06.2023// parch i mączniak jabłoni

Zapraszamy na kolejny komunikat sadowniczy. Tym razem Łukasz Lewandowski z firmy Frusto omawia parcha oraz mączniaka jabłoni. Wspomina także o szkodnikach.
 

Parch i mączniak jabłoni

W przypadku parcha jabłoni kontynuujemy działania zapobiegawcze, szczególnie przed spodziewanymi opadami deszczu, wybierając do zabiegu środki oparte na kaptanie, a więc Rebaate 80 WG bądź Scab 80 WG.
Podczas obecności w sadzie należy zwrócić również uwagę na górne partie drzew, gdyż tam spotykamy największy udział aktywnych plam parcha
W przypadku konieczności wyboru silniejszego działania interwencyjnego bądź działań pozwalających na skuteczną walkę z plamami parcha, polecanym środkiem jest Cros 250 EC w mieszaninie z kaptanem.  Zabieg będzie bardzo dobrą i skuteczną kontynuacją bloku zabiegów przeciwko mączniakowi (Alcedo 100 EC, Kapster 72,5 WG).
 

Owocówka jabłkóweczka w sadach

Od końcówki maja w pułapki odławiają się motyle owocówki jabłkóweczki. Skala odłowów jest bardzo mocno zróżnicowana, a więc jest to kolejny sezon, w którym ogromne znaczenia ma obecność pułapek feromonowych i ich regularna lustracja.
Do zabiegów w przypadku przekroczenia progu zagrożenia polecamy Coragen 200 SC
W przypadku mszyc obowiązuje kontynuacja zaleceń z ubiegłego tygodnia (Mospilan 20 SP, Carnadine 200 SL bądź Teppeki 50 WG). 
 

Nawożenie jabłoni

Kontynuujemy zabiegi dokarmiania dolistnego wapniem przy rekomendacji produktu Elvita Calcio Plus. W tym okresie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na sięgnięcie po bezpieczne formy wapnia, pozwalające na optymalne zaopatrzenie, wysycenie dzialących się w tym okresie komórek. 

Sam program nawożenia powinien być dostosowany do wielkości owoców, jak również odmiany, którą nawozimy. Odmiany wrażliwe na niedobory wapnia, a więc np. Szampion, Jonagold, Ligol, powinny otrzymać intensywniejszy program nawożenia, podobnie jak w przypadku odmian wielkoowocowych, które mają znacznie mniej Ca w przeliczeniu na 100 g suchej masy. Warunkiem optymalizującym zabieg, o którym powinniśmy pamiętać, jest temperatura wykonywania zabiegu, która nie powinna przekraczać 18 st. C. Polecanym produktem jest Elvita Kanon.
 

Czereśnia, wiśnia -  działania w sadach pestkowych

W przypadku drzew pestkowych, w pierwszej kolejności należy skupić się na kontynuacji działań przeciwko drobnej plamistości liści, w przypadku której można polecić zastosowanie środka Luna Experience 400 SC bądź zarejestrowanego difenokonazolu. Pamiętajmy również o możliwości sięgnięcia po fungicydy oparte na kaptanie, np. Rebaate 80 WG, Scab 80 WG. Należy zwracać uwagę na etykietę i rejestracje. 
 

Zwalczanie szkodników w sadach

Coraz mocniej uwidacznia się presja ze strony nasionnicy. W tej lokalizacji pierwsze odłowy wystąpiły od ostatniego weekendu. Tak jak w przypadku owocówki jabłkóweczki, najwłaściwszym elementem ochrony jest lustracja.
 
Dla tej lokalizacji, po przekroczeniu progu zagrożenia, wykonany został zabieg środkiem Movento 100 SC. Do dyspozycji pozostaje jeszcze Exirel 100 SE, deltametryna oraz actamipryd. Zastosowanie deltametryny oraz actamiprydu dodatkowo działa hamująco na mszyce, które również się uaktywniły (Mospilan 20 SP).


 
07 czerwca 2023

Spis treści

Udostępnij