Jak zbudować wysoki plon jakościowej cebuli
Zarejestrowani mogą więcej!

Jak zbudować wysoki plon jakościowej cebuli

01 lipca 2024

Cebula ma wysokie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Zazwyczaj producenci pamiętają o stosowaniu makroelementów, takich jak azot, fosfor czy potas. Jednak zalecenia nawozowe oparte o analizy rolnicze w uprawie warzyw nie zawierają mikroelementów będących ważnymi elementami nawożenia. W tym artykule podpowiemy, jak uprawiać cebulę, żeby była duża i zdrowa.

Jak zbudować wysoki plon jakościowej cebuli

Jak dbać o cebulę? Wykaz niezbędnych składników pokarmowych


Cebula ma wysokie zapotrzebowanie na wapń, magnez oraz siarkę, co nie znaczy, że pozostałe mikroelementy, takie jak cynk, molibden, mangan czy żelazo, są bez znaczenia. Odpowiednie stosowanie makro- i mikroelementów w nawożeniu cebuli daje szansę na uzyskanie wysokiego plonu dobrej jakości. Braki poszczególnych składników pokarmowych przekładają się na zahamowanie wzrostu roślin oraz spadek plonu i jakości.
 

Uprawa cebuli – nawożenie


Pobranie najważniejszych składników pokarmowych wraz z 1 toną plonu wygląda następująco: N – 3,5 kg, P2O5 – 1,8 kg, K2O – 4 kg, CaO – 1 kg, MgO – 0,5 kg, S – 2,5 kg. Szczególną uwagę należy zwrócić również na zawartość w glebie wapnia, który dla uprawy cebuli powinien wynosić minimum 1500 mg/kg – dlatego ważne jest robienie analiz ogrodniczych przez producentów. Często mamy do czynienia z sytuacją, w której analizy rolnicze wykazują pH gleby na poziomie powyżej 7, a analiza ogrodnicza tej samej próbki wykazuje jony wapnia na poziomie poniżej 500. W tej sytuacji przy braku odpowiedniego zabezpieczenia w składniki pokarmowe, nie ma warunków dla prawidłowego rozwoju roślin oraz ich systemu korzeniowego.

Przy pH powyżej 7,5 największy problem stanowi odpowiednie uzupełnienie mikroelementów, w szczególności tych odpowiadających za prawidłowy wzrost roślin w początkowej fazie rozwoju. Zapotrzebowanie roślin na mikroelementy nie jest tak znaczące jak na azot, fosfor czy potas, ale równie istotne dla ich prawidłowego rozwoju.
 

Cebula: cynk, bor, żelazo i inne mikroelementy


Przy wysokim poziomie pH gleby, pobieranie z niej mikroelementów jest ograniczone, co prowadzi do znacznego spadku plonu handlowego oraz utraty jakości surowca. Do wyprodukowania 1 tony plonu cebuli musimy zapewnić następujące zawartości mikroelementów w mg/kg: B – 130, Cu – 6, Fe – 160, Mn – 37, Zn – 30. Jednymi z najważniejszych mikroelementów dla uprawy cebuli są bor oraz żelazo, które wpływają bezpośrednio na budowę i jakość plonu.
Cynk ma najważniejsze znaczenie w początkowej fazie uprawy – wpływa na kiełkowanie nasion oraz w dalszym etapie rozwoju roślin, odpowiada za pobranie azotu i proces fotosyntezy.

Dla uzyskania wysokiego plonu dobrej jakości bardzo ważne jest zapewnienie w odpowiednim momencie wegetacji właściwego nawożenia na poziomie adekwatnym dla danej uprawy. Nawożenie azotem, fosforem i potasem oraz siarką i magnezem w połączeniu z wapniem stosuje się z reguły przy użyciu nawozów posypowych, takich jak Elplon Bezchlorkowy, Elplon Sulfer, czy Elplon Grand, w oparciu o analizy gleby.

Nawozy posypowe pozbawione zawartości chlorków dają pewność bezpiecznego stosowania w każdej fazie rozwojowej uprawy, łącznie ze stosowaniem pogłównym, gdzie standardowe nawozy chlorkowe mogą powodować zahamowanie wzrostu, a podawane w dużych ilościach będą powodowały silne zasolenie gleby, co ma bardzo duży wpływ na ograniczenie wzrostu roślin, prowadząc finalnie do znacznego spadku plonu.
 

Dolistne nawożenie cebuli


Program nawożenia cebuli mikroelementami zakłada nawożenie ze względu na ich różne okresy zapotrzebowania oraz różny stopień mobilności w roślinach. Standardowo stosowane jest dolistnie w okresie wegetacji. Tu należy zwrócić szczególną uwagę na mieszalność poszczególnych preparatów. Jednym z pierwszych działań pobudzających rośliny do wzrostu jest dodatek do zabiegów grzybowych cynku na poziomie 150-200 g, w połączeniu z molibdenem w ilości 30 g/ha (stosuje się 2-3 takie działania do pierwszych zabiegów grzybobójczych). W tym przypadku skutecznym i szybko przyswajalnym rozwiązaniem jest Elvita Cynk w dawce 1,5 l/ha powtórzone w 2-3 zabiegach.

Nawożenie cebuli manganem i żelazem warto uzupełniać odżywieniem czysto mikroelementowym, korzystając np. z Elvity Mikro, która zawiera kompleks mikroelementów ważnych w uprawie cebuli (wykonuje się 2-3 zabiegi w dawce 1 kg, od końca czerwca do połowy sierpnia).

Uprawianie cebuli na późniejszym etapie wegetacji – ważne jest zabezpieczenie roślin w wapń oraz bor i miedź. Właściwe odżywienie w te mikroelementy ma istotny wpływ na jakość plonu, w szczególności przeznaczonego do przechowania, wspierając jakość łuski oraz ograniczając rozwój chorób bakteryjnych.

Miedź oraz wapń powodują lepsze przyleganie łuski oraz zapobiegają jej pękaniu. Bor wpływa na twardość cebuli oraz zawartość suchej masy. Preparaty miedziowe, np.: Elvita Miedź 380 SC, można łączyć z zabiegami fungicydowymi (najlepiej w okresie lipca do połowy sierpnia). Takie rozwiązania wspierają również ochronę plantacji przed rozwojem mączniaka rzekomego.

W nawożeniu dolistnym wapniem oraz borem warto wesprzeć się mrówczanem wapnia, stosując Elvitę Calcio Plus w dawce 2 kg/ha w połączeniu z Elvitą Bor w dawce 1 l/ha (wykonuje się dwa zabiegi w sezonie wegetacji w okresie lipca/sierpnia).
 

Jak uprawiać cebule, żeby uzyskać plon najwyższej jakości


Równie ważnym elementem wpływającym na jakość przechowywanego plonu, oprócz odpowiedniego nawożenia, jest zabezpieczenie roślin przed rozwojem chorób przechowalniczych, w szczególności zgnilizny szyjki. Jednymi z niewielu substancji, mającymi wpływ na ograniczenie rozwoju zgnilizny szyjki cebuli, są piraklostrobina oraz boskalid. Stosowanie preparatów, takich jak Cobalt czy Signum, stanowi istotny element prawidłowego programu ochrony cebuli.

Zabiegi powinny być wykonywane w drugiej połowie lipca, przed załamywaniem szczypioru. W tym przypadku ważne jest właściwe wykonanie zabiegu – w szczególności prawidłowe przygotowanie cieczy roboczej poprzez dobór odpowiedniego pH. W tym momencie warto zastosować preparat Elvita Kanon, który oprócz działania odżywczego dla roślin ma także działanie kondycjonujące, przy jednoczesnym obniżeniu pH roztworu.

Wysokie plony cebuli uzyskuje się przez prawidłowy dobór nawożenia makro- oraz mikroelementowego, przy jednoczesnym doborze odpowiednich preparatów do ochrony.
W wymienione w artykule produkty możesz zaopatrzyć się w naszym sklepie z nawozami i środkami ochrony roślin.
01 lipca 2024

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!