Choroby kory i drewna – narastający problem w polskich sadach cz.1
Zarejestrowani mogą więcej! Załóż konto, aby się przekonać.

Choroby kory i drewna – narastający problem w polskich sadach cz.1

25 września 2023

Jesienią i zimą, głównie w sadach jabłoniowych, powinno się kontynuować walkę chemiczną z chorobami kory i drewna. Dlaczego to takie ważne?

Choroby kory i drewna – narastający problem w polskich sadach cz.1

Jesienią i zimą, głównie w sadach jabłoniowych, powinno się zwalczać choroby kory drzew owocowych, a także choroby drewna. Kontynuowanie walki chemicznej z patogenami kory i drewna jest niezwykle ważne także po sezonie. Dlaczego jest to aż tak istotne? Podpowiadamy!

Choroby kory drzew owocowych – przyczyny infekcji

Wprawdzie najgroźniejszym okresem infekcji jest czas tuż po zbiorach owoców i moment opadania liści (maksymalna ilość naturalnych ran), ale choroby są groźne również w czasie ciepłej i wilgotnej pogody zimą oraz na przedwiośniu.

Większość zrakowaceń pojawia się podczas spoczynku drzew, bo właśnie wtedy dochodzi do masowych infekcji zarodników workowych raka drzew owocowych. Infekcjom sprzyjają wszelkie uszkodzenia drzew, np. te powstające po zbiorze owoców, ślady poliściowe podczas opadania liści, ślady po cięciu drzew, spękania kory spowodowane mrozami, rany pogradowe, czy te powstałe jako wynik żerowania szkodników kory i drewna/bawełnicy korówki.

Zabiegi w okresie spoczynku drzew, w dużej mierze, decydują o kondycji naszych sadów, długości eksploatacji poszczególnych kwater, a także o zdrowotności owoców w trakcie ich przechowywania. Większość patogenów odpowiedzialnych za choroby kory i drewna atakuje bowiem nie tylko korę drzew, ale także kwiaty/owoce, również w okresie kwitnienia i przedzbiorczym. Powoduje to straty nie tylko w sadzie, ale też później w komorach chłodniczych.

Choroby kory drzewa – przyczyny nasilenia objawów

Od wielu lat obserwuje się znaczne nasilenie chorób kory drzew i drewna we wszystkich rejonach sadowniczych. Jest kilka przyczyn narastających problemów, a jedna z najważniejszych to wycofywanie bardzo przydatnych w poprzednich latach fungicydów do ich ograniczania, co znacznie zmniejszyło możliwości prowadzenie skutecznej ochrony chemicznej w młodych i starszych nasadzeniach odmian wrażliwych (a także w szkółkach).

Brakuje również preparatów zarejestrowanych do walki ze szkodnikami kory i drewna, głównie przeziernika i zwójki koróweczki (rejestrację na koróweczkę ma jedynie Affirm 095 SC), które obok bawełnicy korówki są również odpowiedzialne za powstawanie ran na drzewach, a których presja w polskich sadach jest od lat bardzo duża, wielokrotnie w sezonie przewyższając progi zagrożenia (szkodniki te można monitorować w pułapkach feromonowych). W praktyce powyższe szkodniki zwalczane są najczęściej tylko przy okazji zabiegów przeciwko innym zwójkom czy owocówce, niestety jest to dalece niewystarczające.

Choroby kory jabłoni – wzrost nasadzeń odmian wrażliwych

Nie bez znaczenia jest także fakt coraz większego udziału w nasadzeniach odmian wrażliwych, bardzo podatnych na porażenie patogenami chorób kory i drewna, a także dominacja w polskich sadach drzew na podkładkach karłowych, o małej średnicy pnia (konsekwencje porażenia takich drzew są zdecydowanie większe niż w przypadku drzewek na podkładkach półkarłowych – te zdecydowanie lepiej radzą sobie z tymi patogenami).

Wpływ zmian klimatycznych na choroby kory drzew owocowych

Ponadto obserwuje się zmiany klimatyczne bardzo sprzyjające patogenom odpowiedzialnym za choroby kory oraz drewna drzew owocowych. Jesienią i zimą, a więc w okresie największej aktywności grzybów, odnotowujemy przewagę dni z dodatnią temperaturą i wysoką wilgotnością powietrza. W związku z wymienionymi wyżej uwarunkowaniami konieczne jest zintensyfikowanie walki z patogenami kory i drewna poprzez sprzężenie, czyli jednoczesne wykorzystywanie metody chemicznej (niestety, obecnie ograniczonej) i wszelkich możliwych działań profilaktycznych – te ostatnie powinny być obecnie dominujące. Niestety, w sadach ciągle powszechnie praktykowane są zabiegi wręcz zwiększające potencjał infekcyjny tych chorób, np. poprzez rozdrabnianie gałęzi po cięciu drzew, w kwaterach, w których obserwujemy chore drzewa.

Chore pędy należy wyciąć i usunąć z sadu – najlepiej spalić! Zarodniki workowe mogą być bowiem wytwarzane na ściętych pędach nawet przez 2 lata.

Największe straty w drzewostanie jabłoni i przechowywanych owocach notuje się na skutek wystąpienia chorób takich jak: zgorzel kory jabłoni i rak bakteryjny drzew owocowych.

Zgorzel kory jabłoni – objawy, występowanie

Za tę chorobę odpowiedzialne są grzyby z rodzaju Pezicula (obecna nazwa: Neofabrea). Występuje głównie na jabłoniach i sporadycznie na gruszach. Jest groźna przede wszystkim w najmłodszych nasadzeniach, nierzadko powodując zamieranie drzewek (w starszych stanowi zdecydowanie mniejsze zagrożenie dla kondycji drzew, chociaż cały czas jest źródłem zarodników konidialnych infekujących owoce).

Odmiany wrażliwe na zgorzel kory jabłoni to głównie: Elstar, Golden Delicious, Pinova, Gala, chociaż tak naprawdę wszystkie uprawiane odmiany mogą być porażane w większym lub mniejszym stopniu.

Patogen bezobjawowo infekuje również owoce przez przetchlinki, jest więc jednocześnie odpowiedzialny za gorzką zgniliznę jabłek (bardzo podatne na porażenie owoców są np.: Szampion, Ligol, Pinova, Fiesta).

Rak drzew owocowych – objawy, występowanie

Wywoływany jest przez grzyb Nectria (Neonectria) galligena. Choroba występuje na wszystkich odmianach jabłoni, ale w większym nasileniu głównie na kilku: Gala, Szampion, Golden Delicious, Red Delicious, Pinova, Elstar, Idared, Elise, Fiesta, Koksa Pomarańczowa, Melrose i parchoodpornych (Freedom, Rajka, Topaz, Piros, Rubinola). Rzadziej atakuje grusze.

Rak drzew owocowych to choroba, która ma przebieg wyniszczający drzewo, gdyż powiększające się nekrozy obejmują często cały obwód konarów lub pnia. Większość zrakowaceń pojawia się podczas spoczynku drzew, od listopada do wczesnej wiosny. To dlatego, że właśnie wtedy dochodzi do masowych wysiewów zarodników workowych, którym z kolei sprzyjają wszelkie uszkodzenia drzew. Grzyb wnika również przez przetchlinki do owoców. Objawy w pierwszej fazie rozwoju są wówczas bardzo podobne do gorzkiej zgnilizny. Straty w chłodniach są znacznie mniejsze niż te powodowane przez zgorzel kory jabłoni, ale problem systematycznie się nasila.

Rak drzew owocowych i zgorzel kory – zwalczanie

Jeśli szukasz informacji na temat – choroby kory drzew owocowych: zdjęcia, objawy, zwalczanie, leczenie – zapraszamy do kontaktu.

Frusto to sklep ze środkami ochrony roślin, gdzie znajdziesz niezbędne preparaty do ochrony swoich upraw przez atakiem groźnych szkodników i chorób. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami. Szczegóły dotyczące oferty dostępne są u opiekunów handlowych.

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!