Brakuje wody na plantacjach
Zarejestrowani mogą więcej! Załóż konto, aby się przekonać

Brakuje wody na plantacjach

27 kwietnia 2021

Prezentujemy dwie plantacje z okolic Nieszawy (pow. aleksandrowski, woj. kujawsko-pomorskie). Pan Roman wysiał marchew na przełomie marca i kwietnia, natomiast pan Marcin w terminie 26‒28 kwietnia.

Brakuje wody na plantacjach

Jak widać na zdjęciach ‒ marchew posiana później nie odbiega wielkością od tej sianej wcześniej, co więcej, marchew z wcześniejszego siewu jest bardziej nierówna i przerzedzona, w niektórych miejscach dopiero wschodzi. Na obu polach zastosowany został Command 480 SC w dawce 0,2 l/ha łącznie z Afalonem Dyspersyjnym 450 SC w dawce 1 l/ha.

Burak ćwikłowy został posiany 2 maja i ‒ jak widać ‒ dopiero wschodzi. Zaraz po siewie nie przeprowadzono żadnych zabiegów herbicydowych, natomiast powschodowo zaplanowano dwa zabiegi. Pierwszy Betanalem MaxxPro 209 OD w dawce 0,8 l/ha w połączeniu z Goltixem 700 SC w dawce 0,75 l/ha, drugi tym samymi środkami, ale w wyższych dawkach: Betanal MaxxPro 209 OD 1 l/ha i Goltix 700 SC 1 l/ha. Drugi zabieg przeprowadzony zostanie nie wcześniej niż 5‒10 dni po pierwszym, kiedy działanie pierwszego będzie już widoczne (po ocenie tempa zamierania chwastów). Jeśli pierwszy zabieg okaże się bardzo skuteczny, do drugiego użyty zostanie jedynie Betanal MaxxPro 209 OD w dawce 0,8-1,25 l/ha.

Pomidory natomiast  wysadzane były na polach od 8 maja. Przed sadzeniem i deszczowaniem stanowisk przeprowadzony został zabieg Devrinolem 450 SC w dawce 3 l/ha. 7‒10 dni po sadzeniu zostanie użyty Sencor Liquid 600 SC w dawce 0,6 l/ha.

Na wszystkich plantacjach wyraźnie widać duże braki wody. Uprawy marchwi i buraka ćwikłowego potrzebowały nawadniania w trakcie wschodów. Gleba przed sadzeniem pomidorów również wymagała nawodnienia. Jeśli nadal nie będzie padać, plantacja pomidorów będzie deszczowana.
27 kwietnia 2021

Spis treści

Udostępnij