Aktualne komunikaty sadownicze: parch jabłoni, przymrozki i zabiegi olejowe – co warto wiedzieć?
15 kwietnia 2025
W najnowszym komunikacie firmy Elvita, ekspert Sebastian Sadkowski porusza kluczowe tematy, które w ostatnich dniach szczególnie dotknęły sadowników: parch jabłoni, zabiegi olejowe oraz skutki wiosennych przymrozków.
11 kwietnia 2025 r. Sebastian Sadkowski odwiedził kwaterę odmiany Gala na podkładce M9 w rejonie Mogielnicy, gdzie drzewa znajdowały się w fazie zielonego pąka. Tydzień wcześniej wykonano tam oprysk, w którego skład wchodziła miedź, ditianon oraz nawóz potasowy – zestaw ten miał na celu ograniczenie presji chorób oraz poprawę kondycji roślin w okresie wahań temperatur.
Parch jabłoni – zwalczanie i prewencja
Jak zaznacza ekspert Elvita, wielu sadowników w tym okresie postawiło na preparaty miedziowe połączone z nawozami potasowymi. To skuteczny sposób na zabezpieczenie sadów przed parchem jabłoni i skutkami nocnych przymrozków.
Wraz z poprawą pogody i przyspieszoną wegetacją, nadszedł czas na sięgnięcie po środki oparte na ditianonie – najlepiej w połączeniu z siarką. Takie działanie wspiera zwalczanie parcha jabłoni i ogranicza presję mączniaka.
Opryski a nocne przymrozki – co z nawożeniem?
Po ostatnich chłodnych nocach, eksperci zalecają dolistne nawożenie regeneracyjne, które pomoże drzewom odzyskać wigor. Warto sięgnąć po preparaty zawierające azot, cynk, bor czy algi, które wspierają rośliny w okresie stresowym.
Szkodniki w sadzie – tarcznik i przędziorek
Jeśli chodzi o szkodniki, takie jak mszyce czy zwójki, najlepiej z opryskami poczekać do fazy różowego pąka. Natomiast jeśli warunki pogodowe pozwolą, w niektórych lokalizacjach można jeszcze przeprowadzić zabiegi z użyciem oleju parafinowego do sadu. To skuteczna metoda ograniczania populacji takich szkodników jak przędziorek owocowiec czy tarcznik niszczyciel.
Warto w tym okresie lustrować nasze sady – pod kątem obecności tarcznika niszczyciela, szybka reakcja może zapobiec poważnym stratom. W przypadku jego obecności, konieczne może być wdrożenie specjalistycznych metod zwalczania tarcznika niszczyciela.
Aktualne komunikaty sadownicze oraz więcej informacji o aktualnej sytuacji w sadach – dostępne są w najnowszym filmie. Sprawdź, co warto zrobić wiosną w sadzie, by dobrze przygotować się na nadchodzące wyzwania!