Wpływ dolistnego nawożenia wapniem na trwałość owoców

15 czerwca 2023

Najważniejszym składnikiem dostarczanym dolistnie po kwitnieniu w czasie wzrostu i dojrzewania owoców ziarnkowych jest wapń. Dolistne zabiegi wapniem ograniczają występowanie chorób fizjologicznych, a przede wszystkim poprawiają jędrność i zdolność przechowalniczą owoców.

Wpływ dolistnego nawożenia wapniem na trwałość owoców

Wapń jest również niezbędny dla owoców jagodowych, poprzez poprawę ich jędrności i trwałości w obrocie handlowym (shelf life) oraz owoców pestkowych (głównie czereśni), poprzez dolistną aplikację wapnia (te dodatkowo mniej pękają w okresie ich dojrzewania/przedzbiorczym).

Wiele z uprawianych w Polsce odmian jabłoni charakteryzuje się dużą wrażliwością na niedobory wapnia w miąższu owoców, co potęguje problem występowania chorób fizjologicznych: gorzkiej plamistości podskórnej, rozpadu wewnętrznego oraz innych, związanych z niedoborem wapnia. Do bardziej wrażliwych można zaliczyć m.in. odmiany: Szampion, Ligol, grupa Jonagoldów, Cortland, Elise, Fuji, z kolei te mniej/średnio wrażliwe to: Gala, Golden, Lobo, Gloster, Idared.


Deficyt wapnia w jabłoniach

Przyczyn deficytu wapnia w jabłkach jest kilka, a niektóre z nich (oprócz wymienionej już wrażliwości niektórych odmian), to np. zbyt niski plon owoców przy silnym wzroście wegetatywnym drzew, co inicjuje konkurencję o wapń między pędami a zawiązkami (a tę najczęściej wygrywają pędy). Zjawisko to potęguje się dodatkowo w sadach uszkodzonych przez przymrozki – oprócz mniejszego plonu, jabłka po przymrozkach posiadają z reguły mniej nasion, które także mają swój udział w podniesieniu zawartości wapnia w owocach. 

Ponadto w latach słabego urodzaju przeważają duże owoce, w miąższu których obserwuje się efekt rozcieńczenia wapnia. Ryzyko wystąpienia niedoboru wapnia jest też zawsze większe w sadach młodych (drugi i trzeci rok po posadzeniu) i  w tych, w których drzewa są szczepione na podkładce M 26 znanej z tego, że ogranicza transport wapnia do owoców.

Nie bez znaczenia jest także niedostateczny poziom wapnia w glebie (bo część wapnia do odżywiania owoców pobiera korzeń – najintensywniej w okresie pierwszych 6 tygodni po kwitnieniu, kiedy dochodzi do intensywnych podziałów komórkowych). Dlatego dobrze jest kontrolować jego poziom w glebie, wykonując co 2-3 lata analizy gleby, aby na czas uzupełniać jego niedobory (analizy gleby na zawartość przyswajalnego wapnia wykonuje się tylko przy wykorzystaniu  metody ogrodniczej). 


Zaopatrzenie owoców w wapń

Zaopatrzenie owoców w wapń jest wprost proporcjonalne do ilości dolistnych zabiegów wapniowych. Biorąc pod uwagę wrażliwość odmian, siłę wzrostu drzew i obłożenie owocami,  ilość aplikacji w sezonie waha się najczęściej od 5-6 do 10 razy. Standardowo wapń podajemy jabłkom poprzez zabiegi dolistne rozpoczęte  w połowie czerwca, gdy zawiązki owocowe mają wielkość orzecha włoskiego (najczęściej po czerwcowym opadzie zawiązków) i kontynuowane regularnie co 10-14 dni – przy okazji zabiegów fungicydami – do około tygodnia przed zbiorami.

W ostatnich latach coraz częściej sadownicy rozpoczynają nawożenie wapniem w terminach niestandardowych – już w fazie kwitnienia,  np. nawozy wapniowe oparte na aminokwasach takie jak Elvita Vigo lub zaraz po kwitnieniu (a także w kolejnych tygodniach wegetacji)  – Elvita Calcio Plus.


Elvita Calcio Plus

Elvita Calcio Plus to mineralny nawóz wapniowy rozpuszczalny w wodzie, w którym wapń występuje w formie tlenku wapnia (CaO 41 %) oraz mrówczanu wapnia (65,5%). Dzięki tej innowacyjnej formule gwarantuje dostarczenie owocom szybko przyswajalnego wapnia w wysokich dawkach. Zalecany jest w sadach jabłoni (a także grusz) w okresie po kwitnieniu  do zbioru w dawce 2,5 kg/ha. W przypadku owoców pestkowych (wiśni, czereśni, śliw, brzoskwini) i jagodowych (truskawka, malina, borówka, porzeczka i agrest) zaleca się 2-3 zabiegi od pojawienia się zawiązków owoców i w okresie ich dojrzewania.
15 czerwca 2023

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!