Warzywa kapustne – optymalne nawożenie w początkowym okresie wzrostu

20 kwietnia 2021

Warzywa kapustne są jednym z najczęściej uprawianych warzyw w kraju. Produkcja łączna kapusty w 2017 r. wynosiła 20,5 tys. ha i zajmuje trzecie miejsce w ogólnej uprawie warzyw, zaraz po cebuli i marchwi (dane na podstawie GUS). Uprawa tych warzyw stanowi więc ważną pod względem gospodarczym, grupę warzyw. Do warzyw kapustnych zalicza się kapustę głowiastą białą oraz czerwoną, kapustę pekińską, brukselską i włoską, kalafior, brokuł, kalarepę, jarmuż.

Warzywa kapustne – optymalne nawożenie w początkowym okresie wzrostu

Produkcja rozsady

 

Radipak – niezawodne trio

Powodzenie uprawy i uzyskanie bardzo dobrych wyników produkcyjnych zależeć będzie w dużej mierze od warunków stworzonych do uprawy już we wczesnych stadiach rozwojowych, a więc od początku produkcji rozsady. Należy pamiętać, że młoda roślina jest szczególnie narażona na niekorzystne warunki uprawowe, mogące wystąpić w początkowym okresie wzrostu. Częste przesadzanie, duże zagęszczenie roślin, wahania temperatury i dostępności wody stanowią czynniki, które znacznie utrudniają prawidłowy rozwój warzyw. Dlatego też stworzenie optymalnych warunków rozwoju młodej roślinie będzie decydowało o finalnym powodzeniu uprawy. Dlaczego? Ponieważ prawidłowo rozwinięta, mocna, zdrowa, o silnym systemie korzeniowym rozsada jest zdolna do dobrego pobrania i wykorzystania wody oraz składników pokarmowych z gleby. Przy tym jest odporniejsza na mogące wystąpić niekorzystne warunki.
Dlatego też, wychodząc naprzeciw wymaganiom producentów warzyw, Frusto wraz z Elvita polecają zastosowanie produktu o nazwie Radipak. Unikalny skład pakietu, oparty na produktach mineralnych, organicznych oraz hormonopodobnych, wykorzystujący efekt synergii (współdziałania) silnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego, zapewniając optymalny rozwój rośliny – nawet w mniej sprzyjających warunkach. Dodatkowo, aplikacja pakietu podnosi biologiczną odporność roślin poprzez zwiększone wytwarzanie naturalnych przeciwciał, zwanych fitoaleksynami. Zastosowany na etapie produkcji rozsady, pozytywnie wpływa na początkowy rozwój rośliny oraz zmniejsza stres związany z przesadzeniem na stanowisko stałe.
 

Stałe miejsce uprawy

Poza standardowym, doglebowym, dopasowanym do wymagań pokarmowych nawożeniem NPK warzywa kapustne charakteryzują się swoimi specyficznymi wymaganiami żywieniowymi. Dlatego też, aby cieszyć się wysokimi plonami warto poznać je i stworzyć „uszyty na miarę” plan nawożenia. Dobrze zaopatrzona roślina, już we wczesnych fazach rozwojowych, w składniki pokarmowe zarówno w makro- i mikroelementy sprawia, że lepiej rośnie, lepiej plonuje jest bardziej odporna na stres, a uzyskany plon spełnia normy jakościowe i handlowe. Warto pamiętać, że ewentualne błędy na początku uprawy mogą powodować straty, których w późniejszych fazach rozwojowych nie odrobimy.
 

Elvita Kapustne – skład „uszyty na miarę”

Elvita Kapustne to nawóz dolistny rekomendowany, jak sama nazwa wskazuje, do stosowania we wszystkich gatunkach warzyw kapustnych. Skład nawozu dopasowany jest do wymagań pokarmowych tej grupy warzyw – zawiera wszystkie potrzebne składniki w odpowiednim stosunku, oprócz makroelementów zawiera także mikroskładniki. Elvita Kapustne spełnia wszystkie wymagania, dając pewność odpowiedniego zaopatrzenia roślin w składniki pokarmowe. Nawóz ten należy zastosować w terminie po ok. 14 dniach po wysadzeniu na miejsce stałej uprawy, po czym zabieg powtórzyć 2–3-krotnie.
 

Vibox Odżywienie – Zawsze Razem

W żywieniu warzyw kapustnych niezmiernie ważnym elementem, o którym nie wolno zapominać, są mikroelementy. I chociaż rośliny potrzebują ich w niewielkich ilościach, stanowią kluczowy element w prawidłowym programie nawożenia. Warzywa kapustne wykazują wysoką wrażliwość na niedobór takich mikroskładników jak bor czy też molibden. Zbyt niski poziom tych składników prowadzi do wystąpienia m.in. zaburzeń fizjologicznych, rośliny tracą wartość handlową, co bezpośrednio przekłada się na spadek plonu handlowego, a tym samym obniżenie opłacalności produkcji. W celu ograniczenia ryzyka wystąpienia zaburzeń fizjologicznych, eksperci Frusto i Elvity polecają pakiet Vibox Odżywienie, stanowiący połączenie dwóch produktów. Jednym z nich z preparat opary na aminokwasach, drugi to wysoko skoncentrowany nawóz mikroelementowy. Takie połączenie komponentów powoduje jeszcze lepsze wykorzystanie i szybsze przyswojenie składników pokarmowych przez roślinę. 

Efekty naszych doświadczeń 

Rozwiązania rekomendowane przez firmę Elvita są testowane na poletkach doświadczalnych. Tak też jest w przypadku pakietu Radipak. Poniżej zdjęcie zrobione w trakcie przeprowadzenia doświadczenia polegającego na sprawdzeniu skuteczności pakietu Radipak. Doświadczenie zostało przeprowadzone na brokule wczesnym w jednym z gospodarstw położonym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.  
produkcja rozsady z użyciem radipak
Sadzonka po lewej stronie – po zastosowaniu pakietu Radipak. 
Sadzonka po prawej stronie – bez pakietu Radipak 
Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!