Sukces uprawy cebuli – od czego zależy?
Zarejestrowani mogą więcej! Załóż konto, aby się przekonać

Sukces uprawy cebuli – od czego zależy?

20 kwietnia 2021

Jak podaje GUS, uprawa cebuli w Polsce w 2017 roku zajmowała powierzchnię 26 tys. ha, co daje jej pierwsze miejsce pod względem wielkości areału. Wyprzedza tym samym uprawy kapusty i marchwi, pozostałych najpopularniejszych warzyw. Decydując się na produkcję cebuli warto wiedzieć, od czego zależy sukces.

Sukces uprawy cebuli – od czego zależy?

Do czynników decydujących o sukcesie uprawy cebuli należą m.in. metoda uprawy, wybór odmiany, pielęgnacja, zabiegi agrotechniczne, presja chorób i szkodników, warunki klimatyczno-glebowe. Jednym z ważniejszych elementów jest nawożenie. Najlepszy efekt daje połączenie nawożenia podstawowego „pod korzeń” z nawożeniem uzupełniającym poprzez aplikację dolistną czy fertygację. Odpowiednio dobrany, uwzględniający wymagania pokarmowe konkretnej uprawy program nawożenia pozwala uniknąć wystąpienia ewentualnych problemów i uzyskać zadowalający plon.

Cebula należy do warzyw o dość wysokich wymaganiach pokarmowych. Wynika to między innymi z dość płytkiego systemu korzeniowego, który rozwija się w wierzchniej warstwie gleby. Z racji słabego systemu korzeniowego cebula ma małą zdolność do wykorzystania składników pokarmowych i wody z głębszych warstw gleby. Wiąże się to z koniecznością uzupełniania składników pokarmowych, tak aby w trakcie rozwoju roślina miała do nich stały dostęp. Ustalenie odpowiedniego poziomu nawożenia powinno zostać poprzedzone badaniami zasobności gleby. W literaturze fachowej podaje się, że cebula ma duże wymagania jeśli chodzi fosfor i potas, średnie w przypadku azotu oraz wysokie zapotrzebowanie na mikroelementy (głównie miedź, cynk i mangan). Należy pamiętać, że cebula jest warzywem wrażliwym na zawartość chlorków, stąd też jako źródło potasu zaleca się stosowanie nawozów w postaci siarczanów.
W celu uzyskaniu jak najlepszej jakości cebul, eksperci Frusto i Elvita zalecają stosowanie następujących produktów:
 

Nawozy doglebowe

Elplon bezchlorkowy – nawóz wieloskładnikowy z dodatkiem mikroelementu, o wysokim stopniu rozpuszczalności, dzięki czemu staje się szybko dostępny dla roślin. Nawóz ten przeznaczony jest dla roślin wrażliwych na chlorki, a więc dla większości warzyw i upraw sadowniczych (m.in. pomidor, papryka, ogórek, cebula, truskawka, porzeczka, malina). Oprócz azotu, fosforu i potasu w proporcjach 12-12-15, zawiera dodatkowo cynk i siarkę. Atutem nawozu jest jego wyrównana granula, która ułatwia aplikację oraz umożliwia równomierne rozprowadzenie go na powierzchni gleby.

Elplon Ekspres (siarczan potasu) – nawóz do stosowania posypowego, w terminie przedsiewnym lub pogłównym. Jego zaletą jest wysoka zawartość potasu w formie siarczanowej, jest to więc nawóz idealny do nawożenia roślin wykazujących wysoką wrażliwość na obecność chlorków. Ponadto forma granulatu pozwala na bezproblemową aplikacje. Obecność siarki sprawia, że nawóz świetnie się sprawdzi w przypadku warzyw wykazujących wysokie zapotrzebowanie na ten składnik, takich jak cebulowe. Zawiera 51,5% potasu (K2O) oraz 45,25% siarki (SO3).

Elplon Grand (saletra wapniowa) – to nawóz granulowany, zawierający łatwo i szybko rozpuszczalne oraz przyswajalne formy azotu i wapnia. Rekomendowany jest do stosowania w pierwszej części sezonu wegetacyjnego, w 2–3 dawkach powtarzanych co 2-3 tygodnie.
 

Nawozy dolistne

Elvita Cebulowe – nawóz wieloskładnikowy przeznaczony do stosowania poprzez aplikację dolistną. Wyróżnia się wysokim stopniem rozpuszczalności oraz wysoką dostępnością dla warzyw. Unikalna kompozycja składników dopasowana do wymagań pokarmowych cebuli, czosnku i pora pozwala na prawidłowe odżywienie ww. warzyw. Bogata zawartość makro- i mikroelementów korzystnie wpływa na potencjał plonowania oraz końcową jakość plonu. Elvita Cebulowe zapobiega niedoborom i pozwala szybko je uzupełnić. Najlepsze efekty wykazuje w zastosowaniu profilaktycznym, a więc przed wystąpieniem widocznych objawów deficytu składników pokarmowych. Nawóz charakteryzuje się wysoką zawartością potasu i siarki, co do których cebula wykazuje podwyższone zapotrzebowanie, i które odpowiadają za cechy jakościowe (smak, twardość itp.). Nawóz wzbogacony został również o mikroelementy, których obecność jest niezbędna do uzyskania wysokiej jakości plonu.
 

Gotowe rozwiązania – pakiety

Radipak – Niezawodne trio
Pakiet przeznaczony do stosowania już na etapie produkcji rozsady oraz tuż po wysadzeniu w miejsce stałe, a w przypadku roślin z siewu od fazy 2 liści. To unikalne połączenie substancji organicznych, substancji hormonopodobnych oraz substancji mineralnych. Takie zestawienie produktów daje efekt synergii, który przekłada się na pobudzenie młodej rośliny do silnego rozwoju systemu korzeniowego oraz podwyższenie odporności. Młoda, zdrowa roślina z silnym systemem korzeniowym to idealny początek do dalszej wysokodochodowej, intensywnej produkcji warzyw.

ViBox Warzywa - Regeneracyjny serwis warzyw
Jest to unikalne połączenie trzech produktów. Trzon pakietu to fungicyd o działaniu zarówno zapobiegawczym, jak i interwencyjnym. Zwalcza takie choroby, jak zaraza ziemniaka, alternarioza czy mączniak rzekomy. Można go stosować w czterech gatunkach warzyw: cebuli, ziemniaku, ogórku oraz pomidorze. Tym, co wyróżnia ViBox Warzywa na tle innych produktów jest połączenie fungicydu ze zrównoważonym odżywieniem oraz biostymulacją za pomocą preparatu organicznego, opartego na aminokwasach, co pozwala osiągnąć efekt synergii produktów. Preparat organiczny poprawia wchłanianie i przyswajanie składników oraz wzmacnia efekt fungistatyczny. Dzięki pakietowi możliwe jest wykonanie kilku zabiegów – ochrony, odżywienia oraz biostymulacji – za jednym przejazdem. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas, którego w sezonie zawsze brakuje.

 

Fertygacja

Fertygacja staje się coraz bardziej popularną formą dostarczania wody oraz składników pokarmowych. Coraz częściej stosowana jest w uprawie warzyw polowych, w tym m.in. w uprawie cebuli. Zmiany klimatyczne, z którymi coraz częściej borykają się plantatorzy (susze, upały) w pewien sposób wymuszają stosowanie nawodnienia, które uniezależnia producentów od pogody. Do aplikacji za pomocą fertygacji przeznaczona jest linia nawozów o nazwie Hydrovita. Zawartość składników pokarmowych została w nich dostosowana do potrzeb uprawianych roślin i ich fazy rozwojowej. Hydrovita to nawozy o wysokiej czystości, rozpuszczalności i przyswajalności, produkowane z surowców najwyższej jakości, co w efekcie zapewnia bezpieczeństwo aplikacji. W skład linii wchodzą:
Hydrovita Balans – nawóz o zrównoważonej zawartości składników pokarmowych. Poprawia ogólną kondycję oraz wigor roślin. Wspomaga intensywny wzrost.
Hydrovita Activ – nawóz z wysoka zawartością fosforu, wpływa na optymalizację przemian energetycznych oraz rozwój systemu korzeniowego. Przed kwitnieniem wspomaga proces zapylania kwiatów. Polecany do stosowania profilaktycznego i w przypadku niedoborów.
Hydrovita Ergo – nawóz z wysoką zawartością potasu i fosforu pozytywnie wpływa na przemiany energetyczne, intensyfikację fotosyntezy, parametry plonu oraz zwiększa tolerancję roślin na warunki stresowe.
Hydrovita Kolor – nawóz z wysoką zawartością potasu, zastosowany po kwitnieniu poprawia kształtowanie jakościowych parametrów plonu. Wspomaga gospodarkę wodną roślin.
20 kwietnia 2021

Spis treści

Udostępnij