Rola miedzi i siarki w początkowym etapie sezonu sadowniczego cz. 2

05 stycznia 2024

W sadach pestkowych (wiśni, czereśni i śliw, moreli/brzoskwini) wiosną zwracamy uwagę na wpływ miedzi na rośliny, więc nieodzowne są opryski miedzią do walki z rakiem bakteryjnym drzew pestkowych, szczególnie w przypadku czereśni i wiśni i wybranych odmian tych gatunków.

Rola miedzi i siarki w początkowym etapie sezonu sadowniczego cz. 2

Jeśli jeszcze nie przeczytałeś naszego wprowadzenia do tego tematu, polecamy zacząć lekturę od poprzedniego wpisu- Rola miedzi i siarki w początkowym etapie sezonu sadowniczego cz. 1

Miedź w roślinach – oprysk jako forma zapobiegania groźnym chorobom sadów pestkowych

Ta groźna choroba bakteryjna wymaga zintensyfikowanej ochrony zapobiegawczej na najbardziej wrażliwych odmianach i w newralgicznych okresach infekcji: faza pękania pąków (1-2x), kwitnienia (1-2x, w tej fazie produkty miedziowe ograniczają także brunatną zgniliznę drzew pestkowych – moniliozę, zabieg szczególnie wskazany przy dużej ilości opadów), czasami także jeszcze krótko po kwitnieniu, w początkowym czasie wzrostu zawiązków (1-2x).

Aplikując produkt miedziowy w fazie kwitnienia/wzrostu zawiązków zwracamy uwagę na dawki preparatów miedziowych, które powinny być niższe o 50% niż te zalecane w okresie wczesnej wiosny czy jesieni w czasie opadania liści. Ponadto, jeśli sadownik wykonuje cięcie drzew w niepolecanym, a spotykanym w praktyce terminie wczesnowiosennym, wówczas również powinien pamiętać o zabezpieczeniu powstałych ran poprzez aplikację produktu miedziowego.

Cięcie wykonane w nieodpowiednim terminie np. w okresie spoczynku drzew i przy nieodpowiedniej pogodzie jest ryzykowne – bardzo zwiększa podatność drzew na raka bakteryjnego! A niedobór miedzi u roślin może powodować w tym okresie jeszcze większe narażenie na choroby.

Rakowi bakteryjnemu sprzyjają: przymrozki, deszcze w czasie kwitnienia/zimno i mokro i zraszanie nadkoronowe w ochronie przed przymrozkami (spotykane czasami w sadach czereśni). Dodatkowa aplikacja produktów miedziowych jest więc także zalecana przed ewentualnymi zapowiadanymi w czasie kwitnienia przymrozkami, a nawet krótko po – najlepiej na 48-24 godziny przed spadkiem temperatury. Bakterie Pseudomonas syringae wykazują synergizm z przymrozkami – bakterie + woda = lód rozrywający tkankę, co powoduje wzrost uszkodzeń na drzewach.
 

Siarka w sadownictwie – Elvita Eskar

Śliwy to kolejny gatunek sadowniczy, który „będzie wdzięczny” za kilkukrotną aplikację w ciągu kilku pierwszych tygodni wegetacji szczególnie nawozów siarkowych. Elvita Eskar to nawóz bardzo przydatny w walce z dziurkowatością liści drzew pestkowych i czerwoną plamistością śliwy, a przy okazji siarka w nawozach stwarza niekorzystne środowisko dla przędziorków i pordzewiacza śliwowego, które to szkodniki są dość powszechne na śliwach, a w ostatnich latach wycofano kolejne akarycydy do ich zwalczania.
 

Siarka dla roślin – częstotliwość aplikacji

Zalecamy aplikacje przed kwitnieniem 2x (faza pękania pąków/zielony pąk), a także po kwitnieniu 2-3x, wystarczające są dawki 4-5kg/ha, ale systematycznie powtarzane. Daje to bardzo dobre efekty w praktyce w lata sprzyjające wymienionym wcześniej chorobom. Uzupełnieniem tych zabiegów – tylko pod kątem dziurkowatości liści – jest fungicyd Zato 50 WG. Oprysk wykonuje się w okresie kwitnienia, nawet do 2x, w zależności od skuteczności wcześniejszych zabiegów zapobiegawczych.
 

Wpływ miedzi na rośliny – Elvita Prevent

Z kolei Elvita Prevent aplikowana w okresie tuż przed kwitnieniem ograniczy brunatną zgniliznę drzew pestkowych, a także presję raka bakteryjnego drzew pestkowych (w tym okresie nawóz miedziowy jest wskazany tylko na podatnych odmianach na moniliozę np. Amers, President oraz w sezonach z dużą ilością opadów).
 

Miedź, siarka oprysk – zalecenia

Wybrane fungicydy miedziowe i siarkowe są także wiosną zalecane dla brzoskwini, a tylko miedziowe także dla moreli. W przypadku brzoskwini można aplikować Elvitę Prevent przede wszystkim pod kątem kędzierzawości liści brzoskwini 1-2x na przedwiośniu, w okresie ociepleń przemiennie z zalecanymi fungicydami (miedź jest cennym uzupełnieniem preparatów na bazie dodyny).

Wiemy, że niejako przy okazji zabiegi te ograniczą także raka bakteryjnego. Ponadto, produkty miedziowe są także zalecane przed kwitnieniem/w czasie kwitnienia – tym razem na brunatną zgniliznę drzew pestkowych (tylko na podatnych odmianach oraz w sezonach z dużą ilością opadów w tym czasie ). Z kolei Elvita Eskar może być aplikowana 2x w celu ograniczenia mączniaka prawdziwego brzoskwini – zabiegi są zalecane zarówno przed kwitnieniem, jak i w początkowym okresie wzrostu zawiązków.

Na kwaterach moreli Elvitę Prevent można wykorzystać do walki z brunatną zgnilizną drzew pestkowych (moniliozą) – tuż przed kwitnieniem i ewentualnie przy dużym zagrożeniu chorobą uzupełniająco podczas pełni kwitnienia, a także z dziurkowatością liści drzew pestkowych – tu Elvitę Eskar możemy aplikować już od końca nabrzmiewania pąków do pełni kwitnienia. Przy okazji tych zabiegów uzyskamy także ograniczenie raka bakteryjnego.

Wszystkie wyżej wymienione środki dostępne są w naszym sklepie z nawozami. W razie pytań dotyczących oferty, zapraszamy do kontaktu.
Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!