Chlor jest mikroelementem niezbędnym dla prawidłowego rozwoju roślin. Wpływa na fotosyntezę, transpirację oraz gospodarkę wodną, wraz z potasem uczestniczy w procesie otwierania i zamykania aparatów szparkowych. W niektórych uprawach ogrodniczych jego nadmiar jest jednak szkodliwy.
Chlor jest łatwo dostępnym pierwiastkiem i dlatego w praktyce ogrodniczej zazwyczaj obserwuje się nadmiar chlorków, a nie niedobór. Taka sytuacja wynika głównie z tego, że chlor, jako pierwiastek, jest obecny w wielu źródłach: nawozach, opadach atmosferycznych, powietrzu, a także w wodzie wykorzystywanej do podlewania roślin.
Rośliny pobierają go z roztworu glebowego w formie anionu (Cl-), mogą go także absorbować z powietrza. To bardzo ruchliwy pierwiastek i zazwyczaj więcej chloru zawierają starsze części roślin, liście i łodygi, zdecydowanie mniejsza zawartość chloru natomiast występuje w częściach generatywnych.
Nadmiar tego mikroskładnika znacznie utrudnia prawidłowy rozwój roślin, negatywnie wpływa też na plonowanie. Do typowych objawów nadmiaru chloru zalicza się: drobnienie liści, jaśniejsze ich zabarwienie, przedwczesne zasychanie i opadanie. Obserwuje się gorszy wzrost korzeni, niekiedy ich zamieranie oraz drobnienie owoców. Wysokie stężenie tego pierwiastka w roślinie prowadzi do znacznego obniżenia wielkości i jakości plonu, obniża ilość cukrów, białka, skrobi, przez co dochodzi do utraty walorów smakowych. Wysoka zawartość chloru wpływa niekorzystnie na przechowywanie.
Rośliny uprawne wykazują różną wrażliwość na obecność chlorków i dlatego też dzieli się je na:
chlorkolubne |
neutralne |
częściowo tolerujące chlorki |
wrażliwe |
buraki cukrowe i pastewne, boćwina, seler |
tzboża, kukurydza, rzepak, kapusta biała i czerwona, szparagi, buraczki ćwikłowe |
owoce ziarnkowe, winorośl, czarna porzeczka, pomidor, rzodkiewka, rzodkiew, cykoria, słonecznik, szpinak, cykoria, marchew, por, chrzan, kalarepa |
agrest, malina, czerwona porzeczka, truskawka, jeżyna, borówka, owoce pestkowe (w szczególności czereśnie), fasola, bób, ogórek, papryka, melon, cebula, sałata, drzewka iglaste, kwiaty, pozostałe rośliny ozdobne, wszystkie rośliny uprawiane pod osłonami, rozsada większości roślin, ziemniaki skrobiowe i uszlachetnione, tytoń, chmiel |
W przypadku dwóch pierwszych grup rodzaj nawozu nie ma znaczenia. Ta grupa roślin nie wykazuje wrażliwości na obecność tego mikroelementu, toleruje zarówno jego obecność, jak i brak. Trochę inaczej jest w przypadku trzeciej grupy, która częściowo toleruje chlorki. W przypadku tych roślin możliwe jest zastosowanie nawozów w postaci soli, ale należy pamiętać aby były one aplikowane wyłącznie przedsiewnie. Rośliny wrażliwe na zawartość chlorków stanowią najliczniejszą grupę. Wybierając rodzaj nawozów dla tej grupy, należy pamiętać, aby były to nawozy bezchlorkowe. W przeciwnym wypadku rośliny będą słabiej rosły i gorzej plonowały. Dla upraw wrażliwych na chlorki eksperci Elvita i Frusto polecają:
1. Elplon bezchlorkowy − wieloskładnikowy nawóz granulowany, zawierający, oprócz podstawowych składników NPK, dodatkowo siarkę i cynk. Nawóz przeznaczony do stosowania przedsiewnego w przypadku uprawy warzyw i po ruszeniu wegetacji w przypadku upraw sadowniczych (wyjątkiem są truskawki, gdzie nawóz należy również zastosować po zbiorach). Nawóz nie zawiera chlorków, jest to więc świetne rozwiązanie dla roślin nietolerujących tego pierwiastka. Elplon odznacza się bardzo dobrymi parametrami technicznymi: stabilna granulacja ułatwia wysiew, a wysoki stopień rozpuszczalności sprawia, że składniki w nim zawarte w szybkim czasie są dostępne dla roślin.
2. Elplon Ekspres − bogate źródło potasu i siarki, jest więc idealnym rozwiązaniem zwłaszcza dla roślin o wysokich wymaganiach względem siarki oraz potasu. Możliwe jest zastosowanie go w każdej fazie rozwojowej roślin. Elplon Ekspres charakteryzuje się stabilną granulą (przez co ułatwia wysiew) oraz bardzo dobrą rozpuszczalnością.
3. Hydrovita − nowa linia nawozów marki Elvita. Są to nawozy z głównym przeznaczeniem do stosowania w fertygacji, świetnie sprawdzą się w uprawie pod osłonami i w gruncie. Linię Hydrovita tworzą: Activ, Balans, Ergo, Kolor i Mikro. Ze względu na różnorodny skład, zapewniają właściwe odżywienie w każdej fazie rozwojowej roślin. Są to nawozy o bardzo dobrej rozpuszczalności i czystości, wyprodukowane z wysokiej jakości składników. Zapewniają bezpieczeństwo stosowania, nie powodują blokowania i zanieczyszczenia instalacji nawodnieniowej.