Komunikat sadowniczy 26.04.2022 / Czas na ditianon. Kiedy zabieg olejowy?

26 kwietnia 2022

Pod koniec kwietnia zaglądamy do sadów, by przeanalizować, jak ostatnie zmiany pogody wpłynęły na konieczność wykonania zabiegów fungicydowych. Analizujemy również presję ze strony szkodników.

Komunikat sadowniczy 26.04.2022 / Czas na ditianon. Kiedy zabieg olejowy?

Komunikat dla sadowników od firmy Frusto

Parch jabłoni

Wchodzimy w kluczowy moment ochrony sadów przed infekcjami parcha jabłoni. Do zabiegów zapobiegawczych w tym momencie należy wybierać środki oparte na ditianonie, a więc Delan/Dynamo 700 WG. Możemy również wykorzystać substancje aktywną kaptan, a więc środki Scab/Rebaate 80 WG. Zwróćmy uwagę, że w tym okresie zagrożenie parchowe jest wysokie ze względu na:
  • poziom dojrzałości zarodników workowych
  • długie okresy zwilżenia blaszek liściowych
  • nowe niechronione zielone tkanki

W przypadku konieczności wykonania zabiegu interwencyjnego polecać będziemy zastosowanie mieszaniny ditianonu ze środkami z grupy anilinopirymidyn, a więc Pyramid bądź Chorus. Grupa anilinopirymidyn doskonale sprawdza się w tej fazie rozwojowej, chociażby ze względu na bardzo dobre działanie w niższych temperaturach, z którymi mamy do czynienia i działanie interwencyjne.
 
  • Delan/Dynamo 700 WG + Pyramid – działanie interwencyjne 72 godziny
  • Delan/Dynamo 700 WG + Chorus 50 WG – działanie interwencyjne 48 godzin


Mączniak jabłoni


Kontynuujemy działania zapobiegawcze przeciwko mączniakowi jabłoni. Do ochrony zapobiegawczej nadal wykorzystujemy środki siarkowe, z naszej oferty będzie to dla przykładu produkt Elvita Eskar. Oczywiście zabiegi można wykonywać łącznie z zabiegami zapobiegawczymi przeciwko parchowi jabłoni. Na środki układowe, silniejsze mamy jeszcze trochę czasu, chociażby ze względu na temperatury, jak również odpowiedni udział zielonej tkanki.
 

Szkodniki


W przypadku szkodników na początek temat olejów i przędziorka owocowca. Jesteśmy w momencie, w którym ciężko jest nam wstrzelić się w odpowiedni termin na wykonanie zabiegu olejowego. Z jednej strony czekaliśmy na odpowiednią fazę rozwojową szkodnika, z drugiej jesteśmy obecnie w intensywnym okresie ochrony zapobiegawczej, która kłóci się z łączeniem tych dwóch zabiegów. Jeżeli jesteśmy po zabiegach zapobiegawczych, to początek tego tygodnia będzie dobrym momentem na wykonanie takiego zabiegu. Końcówka tygodnia to prognozowane spadki temperatur w okolice 0 stopni Celsjusza, więc ten termin zabiegu nam odpada. W przypadku mszyc sytuacja jest zróżnicowana. W niektórych lokalizacjach presja jest duża, w niektórych, tak ja tu w sadzie, presja jest bardzo niska, a wręcz jej nie ma. W pojedynczych kwaterach natrafiamy również na obecność zwójki różóweczki, jak również mszycy jabłoniowo-babkowej, dla której już teraz powinniśmy przyjąć odpowiednią strategię zwalczania. Zachęcam do obejrzenia naszego webinaru dotyczącego wczesnowiosennego zwalczania szkodników.
 

Nawożenie fosforowe


Obecnie warto pomyśleć o rozwiązaniu, które wpłynie na poprawną rozbudowę rozety liściowej, która w najbliższych dniach ze względu na warunki pogodowe istotnie przyspieszy w rozwoju. Podczas lustracji warto zwrócić uwagę na uwidaczniające się niedobory fosforu. Na ten moment rekomendujemy zastosowanie: Elvita NPK 19-20-20 + MgO + mikro w dawce 3 kg/ha wspartą dawką 1 l produktu Elvita Aminostim.
 
Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!