Czym są kwasy humusowe i kiedy warto je stosować? cz.2
BLACK WEEK – tydzień najlepszych okazji startuje już 25 listopada!

Czym są kwasy humusowe i kiedy warto je stosować? cz.2

05 listopada 2024

W tym artykule przybliżymy, czym są kwasy humusowe oraz dlaczego mają kluczowe znaczenie dla poprawy jakości gleby. Pokażemy, jak wspierają tworzenie próchnicy i jak wpływa to na zdrowie oraz efektywność roślin. Podpowiemy również, kiedy najlepiej je stosować, aby osiągnąć maksymalne rezultaty.

Czym są kwasy humusowe i kiedy warto je stosować? cz.2

Jeśli jeszcze nie przeczytałeś naszego wprowadzenia do tego tematu, polecamy zacząć lekturę od poprzedniego wpisu: Czym są kwasy humusowe i kiedy warto je stosować? cz.1

Kwasy humusowe: kiedy stosować, aby osiągnąć najlepsze rezultaty


W praktyce kwasy humusowe są efektywne na glebach ubogich w próchnicę, tam, gdzie zaniedbano nawożenie obornikiem i szczególnie pożądane w młodych nasadzeniach. Kwasy humusowe przywracają żyzność również „zmęczonej glebie” w sytuacji sadzenia nowego sadu w miejsce starego/wykarczowanego. Inne praktyczne wykorzystanie kwasów to zastosowanie ich na stanowiskach, które były podtopione przez intensywne opady deszczu. W ostatnich latach , a szczególnie w 2024, wielokrotnie odnotowywano w Polsce opady deszczu przekraczające średnie wieloletnie normy, które spowodowały zalania i podtopienia najniżej położonych kwater.

W przypadku podtopień sadów zawsze następuje pogorszenie żyzności gleby, którą powinno się szybko przywrócić. Woda dłużej zalegająca niszczy strukturę gleby, wymywa składniki pokarmowe i powoduje zamulenie gleby, a przez to śmierć tlenowych mikroorganizmów i uszkodzenia systemu korzeniowego roślin. Wówczas również warto sięgnąć po preparaty humusowe do użyźnienia gleby.

Skuteczność kwasów znalazła potwierdzenie w badaniach naukowych i w warunkach produkcyjnych. I to jest ważny argument przemawiający za szerszym niż dotychczas wprowadzaniem do praktyki sadowniczej substancji próchnicowych, nie bez znaczenia są również światowe tendencje zmniejszenia zużycia nawozów mineralnych z uwagi na ochronę środowiska.
 

Kwasy humusowe w ofercie Frusto


Na rynku od kilku lat obserwuje się pojawienie produktów doglebowych do poprawy właściwości gleby i podłoży, zawierających kwasy humusowe. Zainteresowanie sadowników wprowadzeniem do gleby gotowych koncentratów kwasów humusowych w postaci nawozów humusowych otrzymanych metodami przemysłowymi regularnie rośnie, bo w rejonach o intensywnej produkcji sadowniczej przybywa wyeksploatowanych kwater, które wymagają szybkiego przywrócenia produktywności gleby, po długoletniej jednostronnej jej eksploatacji przez sad, a przed sadzeniem nowego. Niedopuszczalne jest bowiem pospieszne podejmowanie decyzji o zakładaniu nowego sadu na glebie, do której wcześniej nie wprowadzono odpowiednio dużej ilości materii organicznej (źródła próchnicy). Niestety w wielu rejonach sadowniczych utrudniona jest dostępność nawozów naturalnych np. obornika, a ponadto ograniczona także możliwość zakupu ziemi nieużytkowanej wcześniej sadowniczo.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że substancja organiczna zawarta w oborniku czy kompoście w większości ulega mineralizacji, w mniejszej zaś części – humifikacji, prowadzącej do powstania próchnicy, w tym kwasów humusowych (jest szybko mineralizowana bez tworzenia żyznego humusu), a naturalny proces humifikacji materii organicznej w glebie jest powolny i długotrwały. W takiej sytuacji warto skorzystać z gotowych nawozów organiczno-mineralnych, tzw. polepszaczy glebowych, nazywanych inaczej koncentratami próchnicy.

W ofercie firmy Frusto są produkty na bazie kwasów humusowych czyli nawozy humusowe o nazwie Elvita Humus WP, Elvita Humus L czy Elvita Humus Plus. Kwasy humusowe zawarte w tych produktach to produkty otrzymane z leonardytu (zmielona skała) z dodatkiem węgla brunatnego, który jest pożywką startową/bazą dla drobnoustrojów.

Kwasy humusowe mogą pochodzić z różnych źródeł, jednak najlepszymi parametrami dotyczącymi gęstości, stosunku C:N i jednorodności są te z obróbki – w drodze przemysłowej skał – leonardytów (kopaliny będących formą pośrednią między torfem a węglem brunatnym), które są końcowym efektem trwającego miliony lat procesu humifikacji materii organicznej.
 

Kwasy humusowe: jak stosować prawidłowo. Sposoby aplikacji nawozów humusowych


Roztwory preparatów z kwasami humusowymi: te dobrze rozpuszczalne w glebie podaje się w formie opryskiwania gleby z wykorzystaniem opryskiwaczy używanych do ochrony roślin lub poprzez systemy nawadniające. Niektóre z nich – produkty sypkie, rozsiewa się łącznie nawozami mineralnymi. Środki te podaje się przed sadzeniem drzewek lub pogłównie. Bardzo ważne jest dokładne rozpuszczenie produktu sypkiego przed zabiegiem.
 

Kwasy humusowe: kiedy stosować?


Jeśli robimy zabieg doglebowy, to najlepiej zrobić go jesienią lub wczesną wiosną (kiedy gleba ma w sobie wilgoć) i wymieszać go z glebą.

Elvita Humus L to płynny nawóz organiczny oparty na kwasach humusowych i fulwowych pochodzących z leonardytu.

Skład % udział: azot organiczny (N) – 1,5%; węgiel organiczny (C) – 7,5%; tlenek potasu (K2O) – 4% materia organiczna – 15%; całkowite ekstrakty humusowe – 13%; kwasy humusowe – 12% kwasy fulwowe – 1%

Elvita Humus L –  polecany jest zwłaszcza na gleby piaszczyste, ubogie w substancje organiczne, o wysokim pH lub zasolone. Regularne stosowanie pozytywnie wpływa na poprawę gruzełkowatości gleby, jej napowietrzenia czy dostępność makro- i mikroskładników. Podniesienie tych parametrów przekłada się na odżywienie roślin i ich zdrowotność, a w efekcie na wzrost uzyskanego plonu. Sprawdza się również podczas zakładania użytków zielonych. Stosowanie bezpośrednio przed lub po siewie traw w widoczny sposób zagęszcza ruń. Nawóz ma przeznaczenie w sadach drzew owocowych, w uprawach rolniczych, warzywniczych, a także w uprawie roślin ozdobnych i w szkółkach. Zalecana dawka 15-20 l/ha . W uprawach sadowniczych nawóz aplikuje się w ilości 200-300 ml/100 l wody; uprawy warzywnicze 300-400 ml/100 l wody, a uprawy rolnicze: 350-500 ml/100 l wody. Humus L jest produktem gotowym do zastosowania bez wcześniejszego przygotowywania roztworu czyli od razu.

Elvita Humus WP jest w formie proszku (rozpuszczalny w wodzie) i jest 4-krotnie bardziej stężony w stosunku do płynnej formy Humus L. Wysoka zawartość kwasów humusowych w nawozie Elvita Humus WP pozytywnie wpływa na poprawę struktury, jakości oraz pojemności sorpcyjnej gleby. Nawóz ten szczególnie polecany jest na gleby ubogie w składniki odżywcze i materię organiczną oraz zmagające się z problemami zasolenia.

Skład % udział: azot organiczny (N) – 1,2%; węgiel organiczny (C) – 46,4%; tlenek potasu (K2O) – 14%; materia organiczna – 92,8%, całkowite ekstrakty humusowe – 80%, kwasy humusowe – 75%; kwasy fulwowe – 5%.

Produkt polecany do aplikacji doglebowej lub dolistnej. Zalecane dawki: dla upraw sadowniczych i warzywniczych 3-6 kg/ha, rolniczych 4-5 kg/ha. Elvita Humus WP należy zamoczyć – na każdy 1 kg w 20 l wody – i zostawić na co najmniej 5 godzin, aby mógł się dobrze rozpuścić. Musimy pamiętać, że nie jest to chemicznie uzyskany nawóz, tylko zmielona, o wysokiej koncentracji kwasów skała, która szybko wysyca roztwór, dlatego musimy dać sobie trochę czasu na przygotowanie go. Po dokładnym rozpuszczeniu i wymieszaniu roztworu w zbiorniku przygotowawczym, dopiero wtedy wlewamy go do opryskiwacza.
 

Kwasy humusowe na resztki pożniwne – Elvita Humus Plus + Elbio Terra Ivo


Płodozmian ma małe zastosowanie w rejonach z intensywną produkcją sadowniczą, tam źródłem próchnicy są najróżniejsze materiały organiczne wprowadzone do gleby – obok nawozów naturalnych (obornik, gnojowica) są to najczęściej resztki pożniwne (słoma na plantacjach truskawek, opadłe liście, pędy, nie zebrane owoce), ale także nawozy zielone, komposty np. popieczarkowy czy np. trociny. Materiały te różnią się szybkością humifikacji, czyli zdolnością do odtwarzania próchnicy.

Kluczem do zdrowotności roślin w przyszłym sezonie jest na pewno sprawny/szybki rozkład tych resztek, w tym również tych, na których mogą znajdować się patogeny np. owocniki parcha jabłoni czy drobnej plamistości liści drzew pestkowych, brązowej plamistości liści gruszy. Na plantacjach truskawek można ograniczyć presję np. chorób liści: białej plamistości liści, mączniaka prawdziwego truskawki, antraknozy i innych. Służy to więc zapobieganiu i ograniczeniu występowania chorób w przyszłym sezonie. I temu służy aplikacja Elbio Terra Ivo + Elvita Humus Plus, bo nawóz ten przyspiesza rozkład obumarłych części nadziemnych roślin, które opadły w czasie wegetacji oraz resztek pozbiorczych, na których zimować mogą przetrwalniki patogenów. Elvitę Humus Plus nie powinno się stosować na glebach zmarzniętych (za gleby zamarznięte nie uznaje się gleby, która rozmarza co najmniej powierzchniowo w ciągu dnia), zalanych wodą, pokrytych śniegiem oraz podczas deszczu.

Produkt Elbio Terra Ivo, dostępny w sklepie z nawozami zawiera aż 11 szczepów mikroorganizmów, przyspieszających rozkład resztek roślinnych, z kolei Elvita Humus Plus przyspiesza namnażanie się mikroorganizmów zawartych w preparacie Elbio Terra Ivo, co wspiera procesy rozkładu resztek organicznych. Dzięki temu rozkład zachodzi efektywniej, a rośliny otrzymują nie tylko więcej składników odżywczych, ale także lepiej wykorzystują dostępną wodę, co przekłada się na ich rozwój i plon. A do tego dochodzi jeszcze ograniczenie w danej lokalizacji presji wielu chorób. Produkty te są przeznaczone do użytki we wszystkich uprawach (w tym także rolniczych i ozdobnych), zarówno na otwartej przestrzeni, jak i pod osłonami.
05 listopada 2024

Spis treści

Udostępnij

Strefa wiedzy